Σχετικά

Όραμα

Το Κέντρο Εκπαιδευτικής Αριστείας στοχεύει να μεταμορφώσει το εκπαιδευτικό τοπίο στην Ελλάδα και την ευρύτερη περιοχή εμπνέοντας τους εκπαιδευτικούς να καινοτομούν, να ερευνούν, να διδάσκουν και να μαθαίνουν ώστε να προάγουν την εκπαιδευτική αριστεία προς όφελος της ευρύτερης ακαδημαϊκής κοινότητας.

Αποστολή

Το Kassandra Center for Educational Excellence φιλοδοξεί να γίνει σημείο αναφοράς και πηγή αριστείας για την εκπαίδευση τόσο του εκπαιδευτικού οργανισμού του Κολλεγίου Ανατόλια, όσο και της ευρύτερης ακαδημαϊκής κοινότητας. Σκοπός του είναι να ενδυναμώσει και να υποστηρίξει τους εκπαιδευτικούς μέσα από καινοτόμες διδακτικές προσεγγίσεις και στρατηγικές που βασίζονται στην εκπαιδευτική έρευνα και τις αναδυόμενες προόδους της, οι οποίες περιλαμβάνουν τόσο την ακαδημαϊκή εξέλιξη όσο και την κοινωνικο-συναισθηματική ανάπτυξη των μαθητριών και των μαθητών.

Ξεκινώντας από τον πρωταρχικό στόχο της κάλυψης των αναγκών των μαθητών/τριών του 21ου αιώνα με ολιστικό τρόπο, το Κέντρο Εκπαιδευτικής Αριστείας θα προωθήσει μια κουλτούρα εκπαιδευτικής καινοτομίας, συνεχούς επαγγελματικής ανάπτυξης και ακαδημαϊκής αριστείας μέσω:

1. Της διερεύνησης και της εφαρμογής νέων προσεγγίσεων, προγραμμάτων και πόρων διδασκαλίας και μάθησης που στοχεύουν στην προετοιμασία των μαθητών να συμμετέχουν στις κοινωνικές δράσεις ως παγκόσμιοι πολίτες
  2. Της ενίσχυσης της καινοτομίας στη διδασκαλία και τη συνεχή ακαδημαϊκή εξέλιξη μέσω προγραμμάτων επαγγελματικής επιμόρφωσης.
  3. Της διάδοσης βέλτιστων πρακτικών στην ευρύτερη εκπαιδευτική κοινότητα μέσω έρευνας και συνεργασίας με κορυφαίους περιφερειακούς και παγκόσμιους εταίρους.