Διαδικτυακό Σεμινάριο/Εργαστήριο Συναισθηματικής και Κοινωνικής Μάθησης για εκπαιδευτικούς Δευτεροβάθμιας και Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης

Το κλειδί για τη βέλτιστη σχολική εμπειρία βρίσκεται σε μια σχολική κοινότητα που υπερβαίνει τους ακαδημαϊκούς στόχους και εστιάζει επιπλέον στη σφαίρα της κοινωνικής και συναισθηματικής μάθησης. Οι σημερινοί/νές μαθητές/τριες αντιμετωπίζουν πρωτόγνωρες προκλήσεις που προκύπτουν από την πανδημία, καθώς προσπαθούν να ανακτήσουν δεξιότητες προσωπικής οργάνωσης και διαχείρισης χρόνου, να διαχειριστούν κοινωνικές καταστάσεις, να λαμβάνουν αποφάσεις υπεύθυνα και να αναπτύξουν ψυχική ανθεκτικότητα. Οι μαθητές/τριες χρειάζονται υποστήριξη για την αναγνώριση και τη διαχείριση των συναισθημάτων τους με τη βοήθεια της συναισθηματικής νοημοσύνης. Η ανάπτυξη της συναισθηματικής νοημοσύνης, όπως περιγράφεται από τον Daniel Goleman, μπορεί να ενσωματωθεί στις διδακτικές μας πρακτικές μέσω μεθόδων και στρατηγικών Κοινωνικής και Συναισθηματικής Μάθησης (Social and Emotional Learning). Στο διαδικτυακό σεμινάριο, οι εκπαιδευτικοί έμαθαν πώς να καλλιεργούν δεξιότητες αυτογνωσίας, προσωπικής διαχείρισης, ενσυναίσθησης και αποτελεσματικής επικοινωνίας, που μπορούν να ενσωματωθούν στο πρόγραμμα σπουδών. Παρουσιάστηκαν συγκεκριμένα εργαλεία και στρατηγικές για τη διαχείριση των συγκρούσεων, τη μείωση του άγχους και την ψυχική ανθεκτικότητα που στοχεύουν να ενδυναμώσουν τους/τις εκπαιδευτικούς, ώστε όχι απλώς να σχεδιάζουν δραστηριότητες βασισμένες στη συναισθηματική και κοινωνική μάθηση, αλλά να καλλιεργούν ένα σχολικό περιβάλλον που να βασίζεται στην κοινωνική και συναισθηματική μάθηση.

Additional Info

Info:
Σάββατο 30 Απριλίου 2022, διαδικτυακά, 9:00-14:00, στα Αγγλικά.