Διαδικασία προσέγγισης της επιστήμης και εργαλεία διδασκαλίας των φυσικών επιστημών στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση

Το εργαστήριο αυτό προσφέρθηκε από τον κ. Dave Fish και την κα Όλγα Μιχαλοπούλου από το Perimeter Institute του Καναδά.

Το Perimeter Institute είναι ένα κορυφαίο κέντρο επιστημονικής έρευνας, κατάρτισης και εκπαιδευτικής προσέγγισης στη θεμελιώδη θεωρητική φυσική. Βρίσκεται στο Waterloo, Ontario, Canada. Αποστολή του είναι να προωθήσει την κατανόησή μας για το σύμπαν στο πιο θεμελιώδες επίπεδο, υποκινώντας τις ανακαλύψεις που θα μπορούσαν να μεταμορφώσουν το μέλλον μας.

Οι εκπαιδευτές του Perimeter Outreach επιμορφώνουν την επόμενη γενιά εκπαιδευτικών μέσω καινοτόμων προγραμμάτων και μοιράζονται τον ενθουσιασμό και το θαύμα της επιστήμης με μαθητές/τριες, εκπαιδευτικούς αλλά και με το ευρύ κοινό.

Ο στόχος του συγκεκριμένου εργαστηρίου ήταν η εισαγωγή πρακτικών που προωθούν τη διερευνητική προσέγγιση στις φυσικές επιστήμες και η παρουσίαση της προσέγγισης αυτής στο πλαίσιο συγκεκριμένων επιστημονικών θεμάτων, καθώς και η εφαρμογή των πρακτικών αυτών μέσω σχεδίων μαθήματος.

3.5.process of science tools2

Additional Info

Info:
5 και 6 Σεπτεμβρίου 2022, 9:00-15:00, Bissell Library, ACT (στα Αγγλικά), 12ωρο εργαστήριο, διάρκειας 2 ημερών