Συναισθηματική διδασκαλία και μάθηση (Mindfulness): Πρακτικές για δασκάλους και μαθητές

5 & 6 Σεπτεμβρίου 2022, 9:00 – 14:00, Ευέλικτος Χώρος Μάθησης, Βιβλιοθήκη Ελευθεριάδη, Κολλέγιο Ανατόλια (στα Αγγλικά)

Το εργαστήριο περιλάμβανε θεωρία και πρακτικές μεθόδους που σχετίζονται με τη συναισθηματική διδασκαλία και μάθηση. Εξετάστηκε η τάση του ανθρώπου να θέτει συχνά τον εαυτό του σε κατάσταση αυτόματου πιλότου και πώς να απελευθερωθεί από αυτό, το επιστημονικό πλαίσιο πίσω από την πρακτική, ο συναισθηματικός μας εγκέφαλος, τα συστήματα συναισθηματικής ρύθμισης και οι πρακτικές συμβουλές για να εισάγουμε την προσοχή και τη φροντίδα του εαυτού μας στην καθημερινή μας ζωή.

Additional Info

Info:
5 Σεπτεμβρίου 2022, 9:00 – 14:00, Ευέλικτος Χώρος Μάθησης, Βιβλιοθήκη Ελευθεριάδη, Κολλέγιο Ανατόλια (στα Αγγλικά)