Εκπαιδευτικός Ειδικής Αγωγής

Εάν ψάχνεις για το επόμενο βήμα στην καριέρα σου ως Εκπαιδευτικός ειδικής αγωγής, αυτή ίσως είναι η ευκαιρία να γίνεις μέλος του Κολλεγίου Ανατόλια.

Το Κολλέγιο Ανατόλια, με μία ιστορία 130 ετών, είναι ένα ιδιωτικό, μη-κερδοσκοπικό εκπαιδευτικό αμερικανικό ίδρυμα. Αποτελεί μία ολοκληρωμένη εκπαιδευτική κοινότητα που στοχεύει στο να αναπτύξει τα ταλέντα των μαθητών μέσα από καινοτόμες εκπαιδευτικές προσεγγίσεις και ανοιχτό πνεύμα, σε ένα περιβάλλον που προωθεί την ακαδημαϊκή αριστεία.

Περίληψη

Ο/Η Εκπαιδευτικός ειδικής αγωγής του Γυμνασίου Ανατόλια θα είναι υπεύθυνος σε συνεργασία με τη Συντονίστρια Μαθησιακής Υποστήριξης για τη διεξαγωγή αξιολογήσεων μαθητών/ητριών με δυσκολίες/εμπόδια στη μάθηση, την υποστήριξη του εκπαιδευτικού προσωπικού στην εφαρμογή διαφοροποιημένης διδασκαλίας και την παροχή κατάλληλων διευκολύνσεων, αλλά και για την εκπόνηση και εφαρμογή εξατομικευμένων προγραμμάτων εκπαίδευσης.

Αναφέρεται σε: Συντονίστρια Μαθησιακής Υποστήριξης
Λεπτομέρειες πρόσληψης: πλήρους απασχόλησης, ορισμένου χρόνου

Καθήκοντα και αρμοδιότητες

• Εκπαιδευτική αξιολόγηση μαθητών/ητριών με δυσκολίες/εμπόδια στη μάθηση
  • Υποστήριξη του εκπαιδευτικού προσωπικού στην εφαρμογή διαφοροποιημένης διδασκαλίας στην τάξη και την παροχή κατάλληλων διευκολύνσεων
  • Δημιουργία εξατομικευμένων προγραμμάτων εκπαίδευσης
  • Παροχή εξατομικευμένης ή μικροομαδικής υποστήριξης εντός ή εκτός τάξης
  • Παράδοση τακτικών γραπτών αναφορών
  • Συνεργασία με οικογένειες και ειδικούς

Επαγγελματικά προσόντα

Πώς θα καταλάβω εάν το προφίλ μου ταιριάζει με τη θέση;

Ακαδημαϊκό υπόβαθρο

• Προπτυχιακές σπουδές: Απόφοιτος/η του Τμήματος Φιλολογίας ή συναφούς αντικειμένου
  • Μεταπτυχιακές σπουδές στην ειδική αγωγή (απαραίτητο προσόν)

Ικανότητες και γνώσεις

• Εάν έχεις ανεπτυγμένες επικοινωνιακές δεξιότητες σε γραπτό και προφορικό λόγο, σε Ελληνική και Αγγλική γλώσσα
  • Έχεις εξαιρετική οργανωτικότητα και ικανότητα διαχείρισης χρόνου
  • Χειρίζεσαι ταυτόχρονα πράγματα, ολοκληρώνεις έργα άμεσα και με ακρίβεια
  • Προσαρμοστικότητα/Ευελιξία: Προσαρμόζεσαι σε αλλαγές, είσαι ανοιχτός σε νέες ιδέες, αναλαμβάνεις πρωτοβουλίες, διαχειρίζεσαι την πίεση, και προσαρμόζεις τα σχέδια για να ανταποκριθείς στις συνεχείς αλλαγές
  • Ομαδική εργασία: Γνωρίζεις τα χρονικά όρια και τις αρμοδιότητες όλης της ομάδας, βοηθάς τον/την επικεφαλής της ομάδας να πετύχει τους στόχους
  • Επικοινωνιακές δεξιότητες με εκπαιδευτικό προσωπικό, μαθητές και γονείς

Εμπειρία

• Εάν έχεις εμπειρία εργασίας σε σχολείο/εκπαίδευση θα θεωρηθεί προσόν

Αίτηση

Εάν ενδιαφέρεσαι για τη θέση και θέλεις να κάνεις αίτηση, δες τι χρειαζόμαστε

1. Επιστολή ενδιαφέροντος υπογραμμίζοντας τις ικανότητες σχετικές με τη θέση
  2. Το βιογραφικό σου σημείωμα

Θα δεχόμαστε αιτήσεις μέχρι να καλυφθεί η θέση. Ωστόσο, εάν ενδιαφέρεσαι, εκδήλωσε το ενδιαφέρον σου στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. με θέμα Εκπαιδευτικός ειδικής αγωγής» μέχρι 20 Ιουλίου 2022.

Είναι η πολιτική του Κολλεγίου Ανατόλια να διασφαλίζει ίσες ευκαιρίες απασχόλησης χωρίς διακρίσεις με βάση τη φυλή, το χρώμα, τη θρησκεία, το φύλο, τον σεξουαλικό προσανατολισμό, την ταυτότητα ή έκφραση φύλου, την ηλικία, την αναπηρία, την οικογενειακή κατάσταση, την ιθαγένεια, την εθνική καταγωγή, τις γενετικές πληροφορίες , ή οποιοδήποτε άλλο χαρακτηριστικό.

Δεχόμαστε καθόλη τη διάρκεια του έτους αιτήσεις από

Συμπληρώστε και στείλτε μας την αίτησή σας από τον αντίστοιχο σύνδεσμο.