Εξερευνώντας επαγγελματικά μονοπάτια στο Career Day

Την Πέμπτη 14 Μαρτίου 2024 το Anatolia High School, στα πλαίσια του ετήσιου Career Day, μεταμορφώθηκε σε ένα δυναμικό κέντρο εξερεύνησης, έμπνευσης και ανεκτίμητων εισηγήσεων καθώς υποδεχτήκαμε επιτυχημένους επαγγελματίες, απόφοιτους και μη, διαφόρων ειδικοτήτων για να μοιραστούν τις εμπειρίες και την ειδίκευσή τους με τους μαθητές και τις μαθήτριες μας. Ο στόχος του Career Day είναι να εξοπλίσει τα παιδιά με τα εργαλεία και τα πρότυπα που χρειάζονται ώστε να ακολουθήσουν τα ενδιαφέροντα τους, να ανακαλύψουν τις κλίσεις τους και να επιτύχουν τους στόχους τους.

Career Day Journalist

Career Day Business

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Anatolia High School είχαν την ευκαιρία να διευρύνουν τους ορίζοντές τους, να ανακαλύψουν διάφορους επαγγελματικούς δρόμους και να αποκτήσουν πολύτιμες γνώσεις για διαφορετικούς κλάδους. Μέσα από ενδιαφέρουσες παρουσιάσεις και συζητήσεις με 35 καταξιωμένους ομιλητές, περισσότεροι από 700 μαθητές και μαθήτριες του Anatolia High School, διεύρυναν το εύρος των επαγγελματικών τους ενδιαφερόντων, από την τεχνολογία και την υγεία μέχρι τις τέχνες και την επιχειρηματικότητα.

Career Day Business in Arts

Career Day Pilot

Ευχαριστούμε όλους τους συμμετέχοντες που αποτέλεσαν πηγή έμπνευσης  για τους μαθητές και τις μαθήτριες μας.

• Στην οργάνωση του Career Day συνετέλεσαν οι παρακάτω (σε αλφαβητική σειρά):

Ακριτίδου Μαρία, Head of Wellbeing

Κουγιουμτζόγλου Κλαίρη, Alumni Relations Associate

Κωστούλη Μαριαλένα, School Psychologist

Κουτσογεωργίου Ζένια, Wellbeing Coordination Officer

Ρουσίδου Αθηνά - Ιωάννα ,  Event Planning & Alumni Relations Officer

Σάπικα Αγγελική,   Director of Development (Europe)

Ταμπρατζή  Νίκη,  Ειδικευόμενη Σχολική Ψυχολόγος

Τζιντζιλόγλου Σαλώμη , Ειδικευόμενη Σχολική Ψυχολογίας

Xαριτοπούλου Μαρίνα, PR & Communications Officer

Υπεύθυνος Συντονισμού και Διοργάνωσης: Ατλάσης Χρήστος, Χημικός, Σύμβουλος Επαγγελματικού Προσανατολισμού