Όροι Συμμετοχής

1. Διαδικασία Συμμετοχής

Τα σχολεία που επιθυμούν να συμμετάσχουν στους Αγώνες θα πρέπει να στείλουν συμπληρωμένη την αίτηση συμμετοχής (‘Δήλωση 1’) από τη Δευτέρα 2 Οκτωβρίου μέχρι την Παρασκευή 22 Δεκεμβρίου και την ονομαστική λίστα συμμετεχόντων (‘Δήλωση 2’) από τις 23 Δεκεμβρίου μέχρι την Παρασκευή 19 Ιανουαρίου. Η ηλεκτρονική διεύθυνση στην οποία θα σταλούν οι δηλώσεις είναι: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.. Για οποιαδήποτε διευκρίνιση μπορείτε να επικοινωνήσετε με τον κ. Αναστάσιο Δασταυρίδη (Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. - 2410 851 540) ή την κα Λήδα Αντωνίου (2310 398 328).

2. Διαγωνιζόμενοι μαθητές/-τριες

Η ομάδα κάθε σχολείου αποτελείται από δεκαπέντε (15) το μέγιστο μαθητές/-τριες, οι οποίοι επιτρέπεται να πάρουν μέρος σε ένα ή και παραπάνω αγωνίσματα. Στα αγωνίσματα του Αυθόρμητου και Προτρεπτικού Λόγου και της Εκφραστικής Ανάγνωσης επιτρέπονται έως τρεις (3) συμμετοχές για κάθε σχολείο, σε κάθε σχολική βαθμίδα. Στους Διττούς Λόγους επιτρέπονται έως δύο (2) τριμελείς ομάδες για κάθε σχολείο, σε κάθε σχολική βαθμίδα. Οι ομάδες είναι σχολικές και όχι διασχολικές, και δεν επιτρέπονται αλλαγές στη σύνθεσή τους κατά τη διάρκεια των Αγώνων.

Γυμνάσιο και Λύκειο θεωρούνται διαφορετικά σχολεία, επομένως καθένα έχει τη δυνατότητα να συμμετάσχει με μία δεκαπενταμελή αποστολή. Σε όλα τα αγωνίσματα οι μαθητές/-τριες Γυμνασίων και Λυκείων διαγωνίζονται χωριστά. Δεν υπάρχει κόστος συμμετοχής στους Αγώνες.

3. Κριτές

Κριτές των Αγώνων είναι οι σύμβουλοι-καθηγητές/-τριες των μαθητών/-τριών. Μπορούν επίσης να συμμετάσχουν ως κριτές απόφοιτοι των σχολείων ή/και εξωτερικοί συνεργάτες, με την προϋπόθεση ότι έχουν επαρκή εμπειρία των Αγώνων. Τα ονόματα και στοιχεία επικοινωνίας των κριτών και το επίπεδο εμπειρίας τους σε κάθε αγώνισμα συμπληρώνονται μαζί με τα στοιχεία των διαγωνιζόμενων μαθητών/-τριών στη ‘Δήλωση 2’. Η αναλογία κριτών-συμμετεχόντων είναι:

• Αυθόρμητος Λόγος, Εκφραστική Ανάγνωση, Προτρεπτικός Λόγος: Τουλάχιστον ένας (1)  κριτής για σχολεία με έναν έως δύο (1-2) συμμετέχοντες και δύο (2) κριτές για σχολεία με τρεις (3) συμμετέχοντες.
  • Διττοί Λόγοι: Τουλάχιστον ένας (1) κριτής για σχολεία με μια ή δύο (1-2) ομάδες.

Η αναλογία αυτή πρέπει να τηρείται σε κάθε γύρο του εκάστοτε αγωνίσματος. Επειδή βασικό συστατικό της επιτυχίας των Αγώνων είναι η κατά το δυνατόν αντικειμενική αξιολόγηση των παιδιών,  είναι πολύ σημαντικό οι κριτές να έχουν κατανοήσει τα κριτήρια αξιολόγησης και να είναι σε θέση να τα εφαρμόσουν.

Οι κριτές οφείλουν να είναι συνεπείς και να βρίσκονται εγκαίρως πριν από κάθε γύρο, στην καθορισμένη για κάθε αγώνισμα και να συμπληρώνουν επιμελώς και εγκαίρως τα φύλλα αξιολόγησης. Οι υποχρεώσεις των κριτών διευκρινίζονται αναλυτικά στους κανονισμούς κάθε αγωνίσματος.

4. Χρονομέτρες

Τα Εκπαιδευτήρια Μπακογιάννη αναλαμβάνουν την εκπαίδευση των χρονομετρών και του μαθητικού προσωπικού (Admin Staff). Μαθητές προσκεκλημένων σχολείων μπορούν να συμμετάσχουν ως χρονομέτρες. Για περισσότερες πληροφορίες, παρακαλούμε επικοινωνήστε με τον κύριο Δασταυρίδη Αναστάσιο (Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.).

5. Προετοιμασία και Πρόγραμμα

Για την υποστήριξη των συμβούλων-καθηγητών και την καλύτερη προετοιμασία των μαθητών/-τριών ακολουθούν όλα τα θέματα/αποσπάσματα των Ζ' Αγνώνων Λόγου (του 2022), τα οποία βεβαίως δεν θα χρησιμοποιηθούν φέτος.