Γιάννης Ασσαέλ '08: «Καθηγητής» για μία ημέρα στο CTY Greece

Ο Γιάννης Ασσαέλ, υποψήφιος διδάκτορας στο Πανεπιστήμιο της Οξφόρδης και ερευνητής επιστήμονας στην Google DeepΜind δέχθηκε με χαρά την πρόσκληση του CTY Greece για να διδάξει για μία ημέρα το μάθημα Computer Science του Θερινού Προγράμματος που πραγματοποιείται αυτές τις ημέρες στο Κολλέγιο Ανατόλια.

Νέος και ενθουσιώδης, χαρακτηριστικά που ταιριάζουν στο προφίλ των CTYers, ο απόφοιτος του Anatolia High School εισήγαγε μαθητές από Β΄ Γυμνασίου έως και Β΄ Λυκείου στη Μηχανική Μάθηση και τα Νευρωνικά Δίκτυα με τη χρήση γλώσσας προγραμματισμού Python. Στο πνεύμα των προγραμμάτων του Κέντρου, που μετατρέπει τα πιο απαιτητικά μαθήματα σε παιχνίδι εξερεύνησης και ανακάλυψης, ο ερευνητής, έδειξε στα παιδιά πώς να «παίζουν» με τα δεδομένα ώστε να δημιουργήσουν στατιστικά μοντέλα που χρησιμοποιούνται ως και για πρόγνωση ασθενειών. Παράλληλα, συνέδεσε το μάθημα που γίνεται στην τάξη με την έρευνα αιχμής που διεξάγουν οι ερευνητές στα μεγάλα τεχνολογικά κέντρα. «Ήταν μία υπέροχη εμπειρία» είπε ο Γιάννης Ασσαέλ στο τέλος του μαθήματος. «Ο στόχος μου ήταν να δώσω σε αυτά τα ξεχωριστά παιδιά ένα επιπλέον κίνητρο για να ανακαλύψουν το πάθος τους και να τους δείξω πως με τα κατάλληλα εργαλεία μέσα σε λίγες ώρες μπορούν να αλλάξουν τον κόσμο».

giannis assael ctygreece 2

giannis assael ctygreece 3