Στον Πανελλήνιου Μαθητικό Ποιητικό Διαγωνισμό «‘ Άθλον Ποιήσεως’ Γιάννης & Λένα Στρέφη – Κουτσοχέρα» ο Νικόλαος Βασιλειάδης, μαθητής του Β΄ Γυμνασίου κέρδισε Τιμητική Διάκριση, ενώ στον Άγγελο Κλωνάρη, καθηγητή του σχολείου, απονεμήθηκε Εύφημη Μνεία.

Από τον «Ευκλείδη» στον «Αρχιμήδη»

Στον 73ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό «Ο Ευκλείδης» της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας, διακρίθηκαν και εξασφάλισαν τη συμμετοχή τους στην Εθνική Μαθηματική Ολυμπιάδα «Ο Αρχιμήδης» οι: Δημήτρης Αλεξανδρίδης, Άννα Γεροθανάση, Παναγιώτης Μυστακίδης, Μάρκος Μαρκάκης, Αλέξης Παπαζήσης και Ευθύμιος Αλκιβιάδης Πράπας.

Ομαδικό Σχολικό Πρωτάθλημα Σκακιού

Tην Α’ θέση στο 12ο Ομαδικό Σχολικό Πρωτάθλημα Σκακιού Νομών Θεσσαλονίκης και Χαλκιδικής στην κατηγορία Γυμνασίων κατέκτησε το Κολλέγιο Ανατόλια. Η ομάδα αποτελούμενη από τους Χαράλαμπο Κόκκαλη, Ιωάννη Σαλίφογλου, Αθανάσιο Μώραλη και Γεωργία Κουτσούρα, εξασφάλισε με την πρωτιά της και την πρόκρισή της στον Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα Σκακιού που πραγματοποιείται τον Απρίλιο στη Χαλκίδα. Στην κατηγορία Λυκείων, η ομάδα του Ανατόλια αναδείχθηκε 4η. Στην ομάδα συμμετείχαν οι Νίκος Μεταξάς, Γιάννης Χατζηδημητρίου, Θεόφιλος Γάτσος και Μαρία Ντόνοβα, όλοι μαθητές του ΙΒ.

1ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Μαθητών Σκι

Στο 1ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Μαθητών (17 & 18 Ιανουαρίου) στο Σέλι στην κατηγορία του λυκείου, Δημήτρης Μπάκας κέρδισε τη 2η θέση και ο Νικόλαος Τζιόβας την 3η. Στην κατηγορία γυμνασίου ο Παναγιώτης Σαρίδης ήρθε 1ος, ο Νικόλαος Ιπλικτσόγλου 2ος και ο Ιωάνης Παπαϊωάννου 3ος . Η Αποστολίδου Μαρίνα ήταν 3η ανάμεσα στις μαθήτριες του γυμνασίου.

Αγώνες  Δρόμου επί Ανωμάλου Εδάφους

Στους Αγώνες Δρόμου επί Ανωμάλου Εδάφους της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Θεσσαλονίκης το Α^27 Λύκειο του Ανατόλια κέρδισε τη 2η θέση στην ομαδική κατάταξη αγοριών Λυκείου. Στην ομάδα συμμετείχαν οι Γιώργος Νταμπίζας, Στέφανος Σακελλαρίδης, Γιώργος Ζαχαρής, Παναγιώτης Ανδρεάδης και Παναγιώτης Ερελεϊάδης. Στην κατηγορία γυμνασίου, το Ανατόλια κέρδισε την 3η θέση στην ομαδική κατάταξη κοριτσιών. Στην ομάδα συμμετείχαν οι Κατερίνα Φάκα, Σοφία Τζήμα, Ελίνα Παυλίδου, Μαρία Γάτα και Νάντια Χατζηαδαμίδου.

8οι Κολυμβητικοί Αγώνες

Με μετάλλια και διακρίσεις επέστρεψαν οι μαθητές του Κολλεγίου από τους 8ους Κολυμβητικούς Αγώνες της A.C.S Αθηνών (American Community Schools). Η Κατερίνα Φάκα (3D/A) κέρδισε 2 χρυσά μετάλλια στα αγωνίσματα των 100 και 50 μ. ύπτιο, αργυρό μετάλλιο στα 50 μ. πεταλούδα και την 4η θέση στα 50μ. ελεύθερο. Η Κωνσταντίνα Κατσιμένη (2Β/Β) κέρδισε 3 χρυσά μετάλλια στα 100μ. μικτής κολύμβησης, 50μ. πρόσθιο και 100μ. πρόσθιο. Η Μαρία Γάτα (1Α/Α) κέρδισε 2 χρυσά μετάλλια στα 50μ. και 100μ. ύπτιο, χάλκινο μετάλλιο στα 50 μ. ελεύθερο και την 4η θέση στα 100 μ. πρόσθιο. Ο Κλεομένης Καρπούζης ήρθε 13ος στα 50μ. ύπτιο, 16ος στα 50μ. ελεύθερο και 18ος στα 100μ. μικτής κολύμβησης.

Τουρνουά Καλαθοσφαίρισης Σχολικών Ομάδων Γυμνασίου

Στο Τουρνουά Καλαθοσφαίρισης Σχολικών Ομάδων Γυμνασίου, που πραγματοποιήθηκε στις αρχές Μαρτίου στην Αθήνα, η ομάδα του Κολλεγίου Ανατόλια αναδείχθηκε 3η.

Ατομικές διακρίσεις μαθητών

Ο Χριστόδουλος Χριστοδούλου, αθλητής του Ηρακλή κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 200 μ. στους αγώνες κολύμβησης «ΑΡΗΣ-τεία 2012». Στο Χειμερινό Πρωτάθλημα Παίδων κέρδισε το αργυρό στα 100 μ. ύπτιο και το χάλκινο στα 50μ. ύπτιο.

Ο Δημήτρης Τσακίρης, αθλητής του ΝΑΟΚΘ κατέκτησε τη 2η θέση στους Ιστιοπλοϊκούς Αγώνες «Κύπελλο Άνοιξης» και την 3η στους Πανελλήνιους Διασυλλογικούς Ιστιοπλοϊκούς Αγώνες «Κύπελλο Α. Σούλη 2013».

Η Δανάη Μπεσμεδιώτη αναδείχθηκε 1η πολυνίκης στους παμβορειολλαδικούς αγώνες ιππασίας στα εμπόδια 1.05 μ. και 1.10 μ., και 3η στα εμπόδια 1.15 μ.