Μήνυμα της Διευθύντριας

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες

Με μεγάλη μου χαρά καλωσορίζω θερμά όλους τους μαθητές, τις μαθήτριες και τις οικογένειές τους καθώς ξεκινάμε μια νέα ακαδημαϊκή χρονιά.

Το Bridge Bilingual είναι ένα ακμάζον πρόγραμμα με στόχο την ολόπλευρη ανάπτυξη κάθε παιδιού. Χρησιμοποιούμε καινοτόμες εκπαιδευτικές προσεγγίσεις που βασίζονται σε θεματικές ενότητες, οι οποίες αποσκοπούν στο να προκαλέσουν το ενδιαφέρον και να διεγείρουν την περιέργεια.

Προσπαθούμε να διασφαλίσουμε οι μαθητές και οι μαθήτριες μας αισθάνονται αυτοπεποίθηση και συμμετέχουν ενεργά στη μάθησή τους. Αναγνωρίζουμε ότι ένα παιδί που δεν αισθάνεται κάποια ιδιαίτερη σύνδεση με την εκπαιδευτική του κοινότητα δεν είναι σε θέση να ξεκλειδώσει το μέγιστο των δυνατοτήτων του. Το πρόγραμμά μας χαρακτηρίζεται από 6 βασικές αξίες - τον σεβασμό του ενός προς τον άλλον, την προσπάθεια για αριστεία, τη δημιουργία ενός υποστηρικτικού περιβάλλοντος, τη θετική προοπτική, την εξασφάλιση ισότιμης πρόσβασης με σεβασμό των ιδιαίτερων χαρακτηριστικών του άλλου, την εκμάθηση της συνεργασίας ώστε να πετύχουμε καλύτερα πράγματα μαζί και να αναπτύξουμε μεγαλύτερη ανεκτικότητα - τις οποίες περιμένουμε να υιοθετούν ανά πάσα στιγμή όλα τα μέλη της σχολικής μας κοινότητας.

Το Bridge Bilingual αποτελεί ένα εξαιρετικό μέρος για τους μαθητές και τις μαθήτριές μας να μάθουν, να αναπτυχθούν και να ευδοκιμήσουν. Απώτερος μας στόχος είναι να διασφαλίσουμε ότι κάθε παιδί θα έχει την ευκαιρία να βγάλει τον καλύτερό του εαυτό σε ένα ενθαρρυντικό και υποστηρικτικό μαθησιακό περιβάλλον.

Θερμούς χαιρετισμούς,

Έλενα Αποστολίδου
Διευθύντρια Προγραμμάτων Bridge & Bilingual

Anatolia College Bridge & Bilingual Programs
Δευτέρα - Παρασκευή: 12.00 μ.μ. έως 8.00 μ.μ.
Τηλέφωνο: 2310 398287