Τα Νήπια συμμετέχουν στο πρόγραμμα ^27ΑΝΑΔΟΧΗ ΠΑΙΔΙΟΥ^27 της ActionAid

Στη νηπιακή ηλικία το παιδί βλέπει τον κόσμο μόνο από τη δική του θέση και θεωρεί τον εαυτό του κέντρο του κόσμου που το περιβάλλει, χωρίς να προβαίνει σε γενικεύσεις.

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα του Παιδιού και με βασικότερο στόχο την ευαισθητοποίηση των μαθητών μας, προτείναμε στα νήπια της σχολικής χρονιάς 2007-2008 να συμμετέχουν στο πρόγραμμα της ActionAid «Αναδοχή Παιδιού», συνεχίζοντας το θεσμό αυτό που έχουμε από πέρυσι ξεκινήσει στο χώρο του νηπιαγωγείου.

Οι μαθητές μας ανταποκρίθηκαν άμεσα: ο μικρός Abdul Kanu απ’ τη Σιέρα Λεόνε είναι το παιδί του οποίου γίναμε ανάδοχοι.

Χάρη στο πρόγραμμα αυτό, τα νήπια ήρθαν σε επαφή μ’ ένα διαφορετικό τρόπο ζωής, σε μια μακρινή κοινότητα του κόσμου που έχει μεγάλη ανάγκη για καλύτερες συνθήκες ζωής, δίνοντας ελπίδα για ένα καλύτερο μέλλον, όχι μόνο στο μικρό Abdul,  αλλά και στην οικογένειά του κι ολόκληρη την κοινότητα.

Γίναμε μέλη μιας μεγάλης παγκόσμιας οικογένειας με κοινό όραμα!

Δημοτικό
Β. Σεβενίδη 31A