Σχετικά με το Anatolia Elementary School

Το Anatolia Elementary School ιδρύθηκε τον Σεπτέμβριο του 2003 από τους Εφόρους του Κολλεγίου Ανατόλια, συνεχίζοντας έτσι την αποστολή του και στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση, με τις ίδιες αξίες και υψηλά πρότυπα που το ίδιο εκπροσωπεί από το 1886. Το Νηπιαγωγείο και το Δημοτικό Σχολείο του, από τα προνήπια έως και τη ΣΤ' Δημοτικού, αποτελούν ένα φιλικό περιβάλλον που θέτει τις πιο γερές βάσεις και δίνει ιδιαίτερη έμφαση στην κατάκτηση της αγγλικής γλώσσας. Η φιλοσοφία του σχολείου συνδυάζει αρμονικά την ακαδημαϊκή αριστεία, την προσωπική εξέλιξη, την επικοινωνία και την κοινωνική προσφορά.

Στο Anatolia Elementary School στοχεύουμε στην ολόπλευρη ανάπτυξη των παιδιών, ακολουθώντας ένα παιδοκεντρικό πρόγραμμα υψηλής ποιότητας που συμβάλλει τόσο στην ακαδημαϊκή όσο και στην προσωπική τους καλλιέργεια.

Όραμά μας να αποτελούμε κορυφαία επιλογή στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση στην Ελλάδα, ένα σχολείο πρότυπο διαρκούς εξέλιξης στην προσέγγιση της διδασκαλίας και της μάθησης, με ένα ασυναγώνιστο πρόγραμμα σπουδών που συμβάλλει στην προσωπική καλλιέργεια των μαθητών του.

Οι θεμελιώδεις αξίες μας

Πάθος για μάθηση

Δεσμευόμαστε να καλλιεργήσουμε τη φιλομάθεια σε ένα ασφαλές περιβάλλον που εκτιμά, σέβεται και στηρίζει τα παιδιά. Τα παιδιά συμμετέχουν ενεργά σε δραστηριότητες, εργασίες και παιχνίδια, εμπλέκοντας εξίσου τον νου, το σώμα και τα συναισθήματά τους, συνειδητοποιώντας έτσι πώς αυτά μπορούν να μας βοηθήσουν να έχουμε ισορροπία στην καθημερινότητα και τη ζωή μας.

Προσωπική καλλιέργεια

Ενθαρρύνουμε κάθε παιδί να κατακτήσει πλήρως το ακαδημαϊκό του δυναμικό και να αναγνωρίσει τη μοναδικότητα και την ατομικότητά του.

Εκτίμηση της ποικιλομορφίας

Αναγνωρίζουμε πως οι διαφορετικές εκφάνσεις της ποικιλομορφίας συμβάλλουν ουσιαστικά στην εκπαίδευση και αγκαλιάζουμε τα διαφορετικά υπόβαθρα και τις εμπειρίες ζωής της σχολικής μας κοινότητας, καλλιεργώντας μαθητές με κριτική σκέψη που εκτιμούν και σέβονται την ατομικότητα.

Σεβασμός και υπευθυνότητα

Προωθούμε τον αμοιβαίο σεβασμό στη σχολική μας κοινότητα, δίνοντας έμφαση στη σπουδαιότητα που έχουν η ενσυναίσθηση και η υπευθυνότητα στη σημερινή κοινωνία.

Δημοτικό
Β. Σεβενίδη 31A