Η Α^27 τάξη συμμετέχει στο πρόγραμμα ^27ΑΝΑΔΟΧΗ ΠΑΙΔΙΟΥ^27 της ActionAid

Την τρέχουσα σχολική χρονιά (2007-2008) η Α^27 τάξη συμμετέχει για δεύτερο συνεχόμενο χρόνο στο πρόγραμμα ”Αναδοχή Παιδιού” της ActionAid.  Οι μαθητές και μαθήτριες της Α^27 τάξης, καταβάλλοντας ένα ετήσιο χρηματικό ποσό, καλύπτουν τα έξοδα που απαιτούνται για τη διαβίωση ενός μικρού κοριτσιού από το Πακιστάν. Ως ανάδοχοι της μικρής Amina, στηρίζουμε ενεργά την προσπάθεια των κατοίκων μιας ολόκληρης κοινότητας να εξασφαλίσουν για τους ίδιους και τα παιδιά τους καλύτερες συνθήκες ζωής, αξιοποιώντας τις δικές τους δυνάμεις.

Στοιχεία για τη μικρή Amina:

• Όνομα παιδιού: Amina
  • Έτος γέννησης : 1998 (η ημερομηνία γέννησης υπολογίζεται κατά προσέγγιση, αφού οι κάτοικοι στα χωριά δεν συνηθίζουν να δηλώνουν τα νεογέννητα στις αρμόδιες υπηρεσίες
  • Οικογένεια: 5 παιδιά
  • Επάγγελμα γονέων: Η οικογένεια της Amina καλλιεργεί ένα κομμάτι γης
  • Κατοικία:  Μουζαφαραμπάντ (Πακιστάν) - Το σπίτι της Amina είναι προσωρινό κατάλυμα (σκηνή  από πέτρα, ξύλο και τσίγκο)
  • Εκπαίδευση:  Η Amina πηγαίνει στο σχολείο
  • Υγειονομική περίθαλψη:  Ο κοντινότερος σταθμός υγείας βρίσκεται σε απόσταση μεγαλύτερη των 5 χιλιομέτρων από το σπίτι τους
  • Γλώσσα:  Η οικογένεια της Amina μιλά τη γλώσσα Παχάρι

Δημοτικό