Η Β’ Τάξη υιοθετεί . . . το Μανώλη!

Για δεύτερη συνεχή χρονιά η Β’ τάξη του σχολείου μας υποστηρίζει το έργο του «Αρκτούρου» υιοθετώντας το Μανώλη.  Οι μαθητές και οι μαθήτριες καταβάλλοντας ένα ετήσιο χρηματικό ποσό, καλύπτουν ένα μέρος των εξόδων περίθαλψης, διατροφής και φροντίδας του Μανώλη καθώς και τη συντήρηση των χώρων φιλοξενίας του, στο Νυμφαίο Φλώρινας.

Η ιστορία του Μανώλη

Το Μάιο του 2004 η Διεύθυνση Δασών Καστοριάς παρέδωσε στο Περιβαλλοντικό Κέντρο του Αρκτούρου δύο αρκουδάκια, ηλικίας 4-5 μηνών. Τα αρκουδάκια παραδόθηκαν στην Δασική Υπηρεσία από κάποιον κτηνοτρόφο. Βρέθηκαν στα τέλη Φεβρουαρίου από τους σκύλους του κοπαδιού, οι οποίοι τα κυνήγησαν και τους επιτέθηκαν και σώθηκαν με παρέμβαση του κτηνοτρόφου.  Μετά την παρατεταμένη συμβίωση των αρκούδων με τους ανθρώπους και την απόλυτη εξοικείωση και εξάρτησή τους από την ανθρώπινη φροντίδα η επανένταξή τους στο φυσικό τους περιβάλλον είναι αδύνατη. Τα αρκουδάκια ζουν στον Κτηνιατρικό Σταθμό, είναι υγιή και δέχονται τις φροντίδες των ανθρώπων του Περιβαλλοντικού Κέντρου για τη διατροφή, την υγεία και τη συμπεριφορά τους. Τα ονόματά τους είναι τα ονόματα του κτηνοτρόφου Μανώλη που τα βρήκε και της συζύγου του Κυριακής.  (www.arcturos.gr)

Ο Μανώλης σήμερα

• Ηλικία: 4 ετών
• Μέγεθος (κατά προσέγγιση): Μήκος 1,50 μ.  Ύψος: 1,00μ.
• Βάρος (κατά προσέγγιση): 150 κιλά

Δημοτικό