Τα κάλαντα της Άνοιξης από τα Νήπια

Οι μαθητές του νηπιαγωγείου υποδέχθηκαν τον ερχομό της άνοιξης τραγουδώντας τα   Χ ε λ ι δ ο ν ί σ μ α τ α.  Τα χελιδονίσματα αναφέρονται στον ερχομό της χελιδόνας και συνδέονται με τη βλάστηση, την ανθοφορία, τον πλούτο και τη γονιμότητα.

Τραγουδιόνταν την 1η  του Μάρτη από πόρτα σε πόρτα, από παιδιά που κρατούσαν στο χέρι τους ένα ομοίωμα χελιδονιού, επιδιώκοντας και το ανάλογο φιλοδώρημα. Το έθιμο του Χελιδονίσματος έλκει την καταγωγή του στην αρχαιότητα, μέρος των εορταστικών εθίμων για την Πρωτοχρονιά, η οποία γιορτάζονταν την 1η Μαρτίου μέχρι το 153 π. Χ οπότε και μεταφέρθηκε στην 1η Ιανουαρίου απ’ τους Ρωμαίους.

Έτσι και τα νήπια κρατώντας ένα χάρτινο ομοίωμα χελιδονιού τραγούδησαν:
«Χελιδόνα έφτασε απ’ τη μαύρη Θάλασσα
Θάλασσαν απέρασε, έκατσε και λάλησε
.......................................................»
στη διοίκηση του σχολείου, στη βιβλιοθήκη «Ελευθεριάδης» και στους μαθητές του Α΄ γυμνασίου.

Δημοτικό
Β. Σεβενίδη 31A