Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου

Την Τετάρτη, 2 Απριλίου, οι Δ’, Ε’ και Στ’ τάξεις ξεναγήθηκαν στη Βιβλιοθήκη Ελευθεριάδης του Κολλεγίου Ανατόλια από τις βιβλιοθηκονόμους του σχολείου.  Στη συνέχεια μίλησε στα παιδιά για το λογοτεχνικό βιβλίο ο Διευθυντής του Σχολείου, κος Νίκος Αρναούτης, συγγραφέας λογοτεχνικών έργων για την αξία της βιβλιαγάπης.  Ο κύριος Αρναούτης παρουσίασε το έργο του και συζήτησε με τα παιδιά για το πώς γράφεται ένα βιβλίο, πώς επιλέγεται από τον αναγνώστη και πώς πρέπει να διαβάζεται.

Την Πέμπτη, 3 Απριλίου, ο κος Νίκος Αρναούτης, πέρασε απ’ όλα τα τμήματα του Δημοτικού και συζήτησε με τα παιδιά για το λογοτεχνικό παιδικό βιβλίο.

Η εκδήλωση οργανώθηκε στο πλαίσιο της Παγκόσμιας Ημέρας Παιδικού Βιβλίου που έχει ως σκοπό την προώθηση της ενασχόλησης των παιδιών με την παιδική λογοτεχνία.  Τονίστηκε ιδιαίτερα πως αυτή η ενασχόληση ικανοποιεί με τρόπο μαγευτικό την ανάγκη των παιδιών να φαντάζονται, κάτι που τους το στερεί η τηλεόραση και ο ηλεκτρονικός υπολογιστής.

Δημοτικό
Β. Σεβενίδη 31A