Μουσικοκινητικό Δρώμενο: ^27Το θαλασσόδεντρο^27

Η Μουσικοκινητική Αγωγή αποτελεί ένα μάθημα στο οποίο συμμετέχουν ανεξαιρέτως όλα τα παιδιά του Elementary School από το Νηπιαγωγείο ως και τη Γ^27 τάξη του Δημοτικού.  Έχει ως σκοπό όχι μόνο να τα μυήσει στην τέχνη του χορού και της κίνησης αλλά και να αφήσει τα παιδιά να εκτονωθούν διασκεδάζοντας με ένα τρόπο που τα απελευθερώνει.

Η φετινή παράσταση που δόθηκε στις 28 Μαΐου είχε όμως έναν ακόμα στόχο. Να ευαισθητοποιήσει όλα αυτά τα παιδιά και στα θέματα της οικολογίας. ^27Έτσι μέσα από το χορό, την κίνηση και το λόγο, όλα δοσμένα με παραμυθένιο τρόπο,τα παιδιά με έναν αλληγορικό τρόπο μας «μίλησαν» για τα οικολογικά προβλήματα του πλανήτη που οι μεγάλοι έχουν δημιουργήσει.

Πιστεύουμε ότι ο ρόλος του σχολείου δε σταματά στο να μαθαίνει μόνο «γράμματα» στα παιδιά.  Έχει υποχρέωση να διαμορφώνει και χαρακτήρες.  Με αυτό τον τρόπο συνδράμει ουσιαστικά κι αυτό από τη μεριά του για ένα καλύτερο αύριο των παιδιών μας.

Δημοτικό
Β. Σεβενίδη 31A