Ημερίδα για την βία και την επιθετικότητα των παιδιών

Το Anatolia Elementary School και ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου, διοργανώνουν την Τετάρτη,3 Δεκεμβρίου στις 18:30 ημερίδα με θέμα:

«Βία και επιθετικότητα από την κοινωνία στο σχολείο»

Λίγα λόγια για το θέμα που πραγματεύεται η ημερίδα:
Το φαινόμενο της βίας είναι λογικό να ανησυχεί κύρια τους δύο πιο ευαίσθητους φορείς κοινωνικοποίησης των παιδιών: την οικογένεια και το σχολείο.

Όταν όμως παρουσιάζεται κάποιο ανάλογο πρόβλημα, δάσκαλοι και γονείς καλούνται να το αντιμετωπίσουν αποτελεσματικά χωρίς όμως, στις περισσότερες των περιπτώσεων, να γνωρίζουν το πώς.

Η ημερίδα έχει σκοπό να φωτίσει πολύπλευρα το φαινόμενο της παιδικής - νεανικής βίας και επιθετικότητας και παράλληλα να συμβουλέψει γονείς και εκπαιδευτικούς για τους σωστούς τρόπους αντιμετώπισης του ζητήματος.

Πρόγραμμα εκδήλωσης

• 18:15 Προσέλευση
  • 18:30 Χαιρετισμός από τον πρόεδρο του Κολλεγίου Ανατόλια, κ. Richard Jackson
  • 18:35 Χαιρετισμός από τον κ. Γεώργιο Καρατάσιο, Περιφερειακό Διευθυντή Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας
  • 18:40 Εισαγωγή. «Βία και επιθετικότητα, ένα σύγχρονο κοινωνικό φαινόμενο».
    Ομιλήτρια κα Εύα Γιαννούλη, Ψυχολόγος
  • 19:00 «Βία στην οικογένεια». Ομιλητής ο κος Kρίτων Χριστιανόπουλος, Ψυχίατρος
  • 19:20 «Βία και επιθετική συμπεριφορά στο σχολείο». Ομιλήτρια η κα Αλεξάνδρα Κανέλλη, επίκουρη καθηγήτρια Saint Mary of the Woods College, U.S.A.
  • 19:40  «Επιθετικότητα και VIDEO GAMES».   Ομιλήτρια η κα Χριστίνα Γαϊτάνου,Ψυχολόγος.

Θα ακολουθήσει συζήτηση με το κοινό.

Τετάρτη, 3 Δεκεμβρίου στις 18:30
Θέατρο Raphael, Κολλέγιο Ανατόλια