Οι μικροί μαθητές μας στην κουζίνα!

Μύρισαν Χριστούγεννα στο Anatolia Elementary School. Κι αυτή τη φορά στην κυριολεξία!

Τα παιδιά του Magic Carpet έφτιαξαν χριστουγεννιάτικα κουλουράκια με τη δασκάλα τους κ. Μαρία Προεστοπούλου, ενώ ψωμί ολικής άλεσης ζύμωσαν και έψησαν τα παιδιά του Β1 με τη δασκάλα τους κ. Μαρία Μουχάγιερ και τη γυμνάστρια κ. Τασούλα Μαστρογιάννη, στο πλαίσιο των μαθημάτων υγιεινής διατροφής. Ο ενθουσιασμός των μικρών μαθητών ήταν μεγάλος!

Σας παραθέτουμε τη συνταγή για να απολαύσετε κι εσείς με τα παιδιά σας αυτή την όμορφη εμπειρία.

Συνταγή για σπιτικό ψωμί ολικής άλεσης

1 κ. αλεύρι ολικής άλεσης
700 ml χλιαρό νερό
3 φακελάκια ξερή μαγιά
1 κουτ. γλυκού αλάτι
2 κουτ. σούπας λάδι

Εκτέλεση
Ανακατεύουμε το αλεύρι με τη μαγιά και το αλάτι και προσθέτουμε το νερό και το λάδι. Ζυμώνουμε για 15 λεπτά τουλάχιστον και, αφού το σκεπάσουμε, το αφήνουμε σε ζεστό μέρος μέχρι να φουσκώσει (περίπου μία ώρα). Μοιράζουμε το ζυμάρι σε 2 φόρμες του κέικ. Αν θέλουμε μπορούμε να προσθέσουμε τυρί ή ελιές, λάδι και ρίγανη, σουσάμι. Ψήνουμε για μία ώρα σε προθερμασμένο φούρνο στους 175 βαθμούς.

Καλή επιτυχία και και καλές γιορτές!

Δημοτικό
Β. Σεβενίδη 31A