Γνωριμία με τη Βυζαντινή Θεσσαλονίκη

Οι μαθητές της Ε’ τάξης του σχολείου μας, στο πλαίσιο του μαθήματος της Ευέλικτης Ζώνης και με την ευκαιρία του μαθήματος της Ιστορίας, όπου εξετάζονται τα βυζαντινά χρόνια, αποφάσισαν, σε συνεργασία με τους δασκάλους τους να ασχοληθούν με τα μνημεία της πόλης που αναφέρονται στην αντίστοιχη ιστορική περίοδο.

Έτσι, πραγματοποίησαν μία επίσκεψη-ξενάγηση στο Μουσείο Βυζαντινού Πολιτισμού όπου πήραν μια πρώτη εικόνα της περιόδου. Ακολούθησε περιήγηση και ξενάγηση σε Βυζαντινούς ναούς της πόλης και στη Ρωμαϊκή Αγορά και τέλος περιήγηση που ξεκίνησε από τα κάστρα και τη Μονή Βλατάδων και κατέληξε στο Λευκό Πύργο.

Οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν από κοντά τα μνημεία έτσι ώστε να μπορούν να παρατηρήσουν, να συγκρίνουν και να έχουν μια ολοκληρωμένη εικόνα της βυζαντινής τέχνης, της αρχιτεκτονικής, καθώς και της πολιτιστικής μας κληρονομιάς, με απώτερο στόχο, μέσα από δικές τους εργασίες και τη βοήθεια φωτογραφικού υλικού να καταγράψουν και να αξιολογήσουν την ιστορική αυτή περίοδο.

Δημοτικό
Β. Σεβενίδη 31A