1ος Διαγωνισμός Ιστορίας Βυζαντινών Χρόνων «Κωνσταντίνος Παλαιολόγος»

Για πρώτη φορά φέτος στο σχολείο μας έλαβε χώρα ένας διαγωνισμός που σκοπό είχε μέσα από το συναγωνιστικό του μέρος να βοηθήσει τα παιδιά να «παίξουν» και να διαπιστώσουν κατά πόσο κατανόησαν την ύλη της ιστορίας της Ε΄ τάξης .

Έγινε σε τρεις φάσεις. Στην πρώτη διαγωνίστηκαν όλοι οι μαθητές της Ε΄ δημοτικού. Στη δεύτερη προκρίθηκαν οι 20 πρώτοι και τελικά βρέθηκαν οι 3 καλύτεροι.

H χαρά μας ήταν μεγάλη όταν δαφνοστεφανώσαμε  τους τρεις νικητές, που διαγωνίστηκαν μπροστά σε όλο το σχολείο, στο θέατρο «Pappas» παρουσία των δασκάλων τους και του διευθυντή του σχολείου μας κ. Αρναούτη Νικολάου.

Eισηγητής του διαγωνισμού ήταν ο κ.  Μπαμπατζάνης Σωτήρης και συντονιστής  ο κ. Ρίζος Βίκτωρ.

Οι νικητές του 1ου διαγωνισμού ήταν:

- Ραïτσίδης Γεώργιος – Ανάργυρος
- Μπαλτατζής Αναστάσιος
- Παπαïωάννου Αντώνιος

Ευχόμαστε να γίνει θεσμός και να ακολουθήσει και ο δεύτερος διαγωνισμός.

Δημοτικό
Β. Σεβενίδη 31A