Επέτειος του ΟΧΙ

Το 1ο Δημοτικό μας Σχολείο γιόρτασε την επέτειο του «ΟΧΙ», τη γιορτή του Πολιούχου μας Αγίου Δημητρίου, τη γιορτή της ΣΗΜΑΙΑΣ και την επέτειο της απελευθέρωσης της Θεσσαλονίκης στο δικό της θεατράκι.

Εκεί λοιπόν, με την καθοδήγηση του δασκάλου του θεατρικού παιχνιδιού κ. Π. Μαυρομάτη, τα παιδιά της Γ’ τάξης έκαναν μία πρωτότυπη προσέγγιση των επετείων και η σκηνή γέμισε πράγματι από συναίσθημα, εθνική περηφάνια και σεβασμό στις τόσο σημαντικές για μας τους Έλληνες επετείους.

Ο Μικρός Ήρωας και ο Σπίθας μας ταξίδεψαν στα χρόνια της Κατοχής, οι μαυροφορεμένες γυναίκες στην Πίνδο και τα τραγούδια στην εποχή της Σοφίας Βέμπο. Στη γιορτή προσήλθαν και γονείς των παιδιών που χειροκρότησαν τα παιδιά τους.

Το 2ο Δημοτικό οργάνωσε τη σχολική γιορτή στο Pappas Hall. Την ανέλαβαν οι δάσκαλοι της ΣΤ3 και Ε3 κ. Ρίζος και κ. Κωστοπούλου. Μέσα από δρώμενα, αφηγήσεις, ποιήματα και τραγούδια τα παιδιά προσέγγισαν το εθνικό θρησκευτικό περιεχόμενο των γιορτών, ξεδιπλώνοντας σπάνιες ευαισθησίες.

Στο τέλος της γιορτής παιδιά και γονείς τραγούδησαν με συγκίνηση τον εθνικό ύμνο χειροκροτώντας όλους τους συντελεστές της εκδήλωσης.

Δημοτικό
Β. Σεβενίδη 31A