Open School

Αγαπητοί γονείς,

Την προσεχή Κυριακή, 3 Απριλίου 2011, το 1ο Δημοτικό μας Σχολείο σας προσκαλεί να χαρείτε τους πανέμορφους χώρους του από το πρωί μέχρι το μεσημέρι. Θα γιορτάσουμε όλοι μαζί την ΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΓΗΣ και την Παγκόσμια Ημέρα του Παιδικού Βιβλίου.

Πρόγραμμα:
10:30 - Προσέλευση
11:00 - «Το τραγούδι της Γης» από τη Γ΄τάξη
11:00-12:00 - Αγγλικό τμήμα.  Παρουσίαση εργασιών από τους μαθητές της Ε’ και ΣΤ’ τάξης με θέμα «Το Περιβάλλον»
11:15-12:00 - Δρώμενα οικολογικού περιεχομένου στο θεατράκι
11:30-12:00 - Δημοτικοί χοροί
12:00-12:20 - Ποδηλασία για όσα παιδιά φέρουν τα δικά τους ποδήλατα

Μετά τις 12:20, το πρόγραμμα είναι ελεύθερο καθώς θα λειτουργούν πολλές παράλληλες εκδηλώσεις για παιδιά όπως:

•    Αγώνες μπάσκετ.
•    Εικαστικά δρώμενα και έκθεση έργων.
•    Αγώνες ποδοσφαίρου.
•    «Ο Μαρκαδόρος ο παλιός που τώρα πια δε γράφει» από την Α’ τάξη.
•    Kick-ball από τη Β’ τάξη.
•    Κυνήγι θησαυρού στα Αγγλικά.
•    «Εύγευστη  και υγιεινή  διατροφή» από την κ. Εύη Οικονόμου-Γεωργακοπούλου.
•    Όσα παιδιά θελήσουν να φυτέψουν λουλούδια και αρωματικά φυτά οι κήποι μας τα περιμένουν!

Στην αίθουσα της Β1 θα υπάρχει παρουσίαση από το Auto Business Review  -GREEN HYBRID 101  του κ. Κάλφα, σεμινάριο για οικολογικά αυτοκίνητα για ενήλικες και παράλληλα επίδειξη με πράσινα αυτοκίνητα.  Επιπλέον θα λειτουργήσει έκθεση βιβλίου από το βιβλιοπωλείο «ΠΥΡΑΜΙΣ» Θέρμης.

Σε συνεργασία με το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων φροντίσαμε να διατεθούν σε παιδιά και γονείς καφές, χυμοί, πίτες, βουτήματα.  Ευχαριστούμε θερμά για την ανταπόκρισή τους, τον κ. και την κ. Τουρώνη, την κ. Ελένη Σωτηράκη-Ελευθεριάδου, την εταιρεία P.A.P Corp. S.A και όλους τους γονείς για την ευγενική προσφορά τους.

Σας περιμένουμε με μεγάλη χαρά!

Οργάνωση:
Ομάδα Κοινωνικών Δράσεων και Πολιτιστικών Δραστηριοτήτων