Παρουσίαση Ψηφιακής Τάξης

Την Πέμπτη 9 Φεβρουαρίου 2012 πραγματοποιήθηκε ενημερωτική συνάντηση Διευθυντών Δημοσίων και Ιδιωτικών Δημοτικών σχολείων της 8ης περιφέρειας στο 2ο Δημοτικό Σχολείο του ΑΝΑΤΟΛΙΑ. Ήταν μια πρωτοβουλία της σχολικής συμβούλου κ. Μαρίας Αναγνωστοπούλου η οποία, σε συνεργασία με το Διευθυντή του Anatolia Elementary School κ. Νίκο Αρναούτη, παρουσίασε στους Διευθυντές το πιλοτικό πρόγραμμα της ψηφιακής ΣΤ’ τάξης.

Ο δάσκαλος της ΣΤ2 ως επικεφαλής του τομέα δράσης των νέων τεχνολογιών, κ. Αντώνης Χρυσός παρουσίασε τρεις μικροδιδασκαλίες – μαθηματικά, ελληνικά, φυσική – στην τάξη του με τα παιδιά να χρησιμοποιούν τους ατομικούς τους υπολογιστές. Μετά το πέρας της παρουσίασης ακολούθησε συζήτηση για την ψηφιακή τάξη.

Στο αίτημα των Διευθυντών να παρακολουθήσουν δάσκαλοι της ΣΤ’ τάξης την ψηφιακή τάξη, τόσο η κ. Αναγνωστοπούλου όσο και ο κ. Αρναούτης απάντησαν θετικά και αποφασίστηκε να γίνει μέσα στο τρέχον σχολικό έτος.

Δημοτικό
Β. Σεβενίδη 31A