Εκπαιδευτική Εκδρομή στο Βουνό

Στο πλαίσιο του ανοιχτού και δημιουργικού σχολείου το Anatolia Elementary School διοργάνωσε την πρώτη εκπαιδευτική εκδρομή στο βουνό. Την Πέμπτη 23 Φεβρουαρίου, τα παιδιά της Δ’ Δημοτικού πραγματοποίησαν εξόρμηση στο Σέλι. Στόχος ήταν η γνωριμία και η επαφή με το βουνό, το χιόνι και το άθλημα της χιονοδρομίας. Τα παιδιά που γνώριζαν σκι ανέβηκαν στις κεντρικές πίστες, ενώ τα υπόλοιπα ασχολήθηκαν με την εκμάθηση. Η διδασκαλία έγινε σε συνεργασία με τον αθλητικό σύλλογο ALPIS και υπό την επίβλεψη των εκπαιδευτικών του σχολείου μας. Σύμμαχοί μας ο καλός καιρός και ο ήλιος.

Τα παιδιά απόλαυσαν τη «λευκή μέρα» και ανυπομονούν για την επόμενη. Τα παιδιά συνεργάστηκαν άψογα με τους προπονητές του ALPIS οι οποίοι, με επικεφαλής την κ. Χριστίνα, έδωσαν πραγματικά τον καλύτερό τους εαυτό. Οι εκπαιδευτικοί του σχολείου κ. Τασούλα Μαστρογιάννη, κ. Γ. Αρναούτης, κ. Δ. Καβουρτζίδου ήταν κοντά στα παιδιά ενθαρρύνοντάς τα να απολαύσουν τη μαγεία του βουνού και τη χαρά του σκι. Η απαίτηση των παιδιών κατά την επιστροφή: «Θέλουμε κάθε Πέμπτη βουνό και σκι!».

Δημοτικό
Β. Σεβενίδη 31A