Οι Μαθητές του Δημοτικού στο Παραμύθι Χωρίς Όνομα

Το «Παραμύθι χωρίς όνομα» παρακολούθησαν οι μαθητές της Ε’ τάξης στην αίθουσα «Ολύμπιον» από την Παιδική Σκηνή του Νέου Θεάτρου.

Εκατό χρόνια μετά την πρώτη δημοσίευσή του, το γνωστό αφήγημα της Πηνελόπης Δέλτα είναι πιο επίκαιρο από ποτέ. Στο βασίλειο των Μοιρολατρών, ο βασιλιάς Αστόχαστος φροντίζει μόνο για την καλοπέρασή του. Ο λαός πεινάει και φεύγει απ’ τα σπίτια του, το θησαυροφυλάκιο είναι άδειο και η χώρα σιγά σιγά καταρρέει. Την κατάσταση αποφασίζει να πάρει στα χέρια του το βασιλόπουλο και, με τη βοήθεια της μικρής του αδελφής, βγαίνουν από το παλάτι και κάνουν τα πάντα για να σώσουν το βασίλειο από την καταστροφή και να ξαναφέρουν την ελπίδα στον τόπο τους….

Και όπως αναφέρει η μεγάλη συγγραφέας, που έχει μεγαλώσει γενιές και γενιές, στο ομώνυμο βιβλίο της: «Αν ο καθένας σκέπτουνταν λιγότερο το άτομο του και δούλευε περισσότερο για το γενικό καλό, θα έβλεπε μια μέρα πως πάλι για τον εαυτό του δούλεψε.»

Δημοτικό
Β. Σεβενίδη 31A