Το νηπιαγωγείο στο Μακεδονικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης

Στα πλαίσια των πολιτιστικών μας εξορμήσεων οι μαθητές του νηπιαγωγείου επισκέφτηκαν το Μακεδονικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης (ΜΜΣΤ) και συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Το σπίτι μου». Τα παιδιά ήρθαν σε επαφή με τη έννοια του σπιτιού μέσα από 5 προεπιλεγμένα καλλιτεχνικά έργα από τη μόνιμη συλλογή του Μουσείου. Το πρόγραμμα βασιζόταν στην παρατήρηση των έργων από τα παιδιά και στην ανακάλυψη των κύριων χαρακτηριστικών τους μέσα από ερωτήσεις, συζητήσεις και παιχνίδια. Ο στόχος ήταν η ανταλλαγή απόψεων γύρω από τα έργα, η ενεργοποίηση των αισθήσεων και των συναισθημάτων των παιδιών. Το πρόγραμμα ολοκληρώθηκε με τη συμμετοχή σε ομαδική δραστηριότητα κατασκευής σπιτιών στα εκπαιδευτικά εργαστήρια του μουσείου. Επιστρέφοντας στη σχολική τάξη τα παιδιά δημιούργησαν δικές τους κατασκευές με βάση τα ερεθίσματα που είχαν δεχτεί.

Δημοτικό
Β. Σεβενίδη 31A