Κύκλος Παιδικής Λογοτεχνίας

Το Δημοτικό Σχολείο του Κολλεγίου Ανατόλια και η Αλυσίδα Πολιτισμού IANOS διοργανώνει τον «Κύκλο Παιδικής Λογοτεχνίας» που περιλαμβάνει εκδηλώσεις και παρουσιάσεις βιβλίων για παιδιά με  τη συμμετοχή σημαντικών συγγραφέων και εκδοτών από το χώρο της παιδικής λογοτεχνίας.

Οι παρουσιάσεις αυτές δίνουν την ευκαιρία στα παιδιά να έρθουν σε επαφή με τους συγγραφείς, να συζητήσουν μαζί τους και να αναπτύξουν τη δημιουργικότητά τους μέσω διαδραστικών δραστηριοτήτων.

Ο Α’ Κύκλος ξεκίνησε με τον συγγραφέα Άρη Δημοκίδη να διδάσκει τη φιλαναγνωσία στους μικρούς αναγνώστες, μαγεύοντάς τους με τις ιστορίες του. Την Παρασκευή 22 Φεβρουαρίου 2013 η συγγραφέας Αλεξάνδρα Μητσιάλη επισκέφθηκε το Κολλέγιο Ανατόλια όπου συνάντησε μαθητές του Δημοτικού μας . Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να μιλήσουν και να ψυχαγωγηθούν με τη συγγραφέα η οποία υπέγραψε το βιβλίο της «Η Κούκλα που Ταξίδεψε στον Κόσμο».

Δημοτικό
Β. Σεβενίδη 31A