Ο «Αρκτούρος» στο σχολείo

Ο «Αρκτούρος» στο σχολείο

Στo πλαίσιο της περιβαλλοντικής εκπαίδευσης και ευαισθητοποίησης των μαθητών του νηπιαγωγείου και του δημοτικού μας για την προστασία της άγριας ζωής και του φυσικού περιβάλλοντος, το Δημοτικό Σχολείο του Κολλεγίου Ανατόλια συνεργάζεται για άλλη μια χρονιά με την αστική μη κερδοσκοπική εταιρεία «Αρκτούρος».

Στις 4 Οκτωβρίου γιορτάσαμε την Παγκόσμια Ημέρα των Ζώων. Εθελοντές του Αρκτούρου επισκέφθηκαν τις εγκαταστάσεις του 1ου  Δημοτικού και παρουσίασαν στα παιδιά το περιβαλλοντικό κέντρο και το πρόγραμμα "Ο Αρκτούρος και η προστασία της αρκούδας στην Ελλάδα".

Τα παιδιά του Νηπιαγωγείου και των τριών πρώτων τάξεων του Δημοτικού μαζί με τους εκπαιδευτικούς τους από όλες τις ειδικότητες θα συμμετάσχουν σε ένα πρόγραμμα διαθεματικών δραστηριοτήτων το οποίο θα διαρκέσει μέχρι το τέλος της τρέχουσας σχολικής χρονιάς.

Δημοτικό
Β. Σεβενίδη 31A