Βραβείο για τους «Πράκτορες του Πλανήτη»

Ο θεσμός αριστείας και ανάδειξης καινοτόμων πρακτικών στην Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων αξιολογεί κάθε χρόνο καινοτόμα εκπαιδευτικά προγράμματα δασκάλων, καθηγητών και σχολείων που εφαρμόστηκαν κατά τη διάρκεια των ετών 2011-2012-2013.

Το Anatolia Elementary School συμμετείχε με το περιβαλλοντικό πρόγραμμα «Οι πράκτορες του πλανήτη» που απευθύνεται στις Γ’, Δ’, Ε’ τάξεις του δημοτικού και παίρνουν μέρος όλα τα παιδιά.  Το πρόγραμμα αυτό εφαρμόζεται εδώ και τέσσερα χρόνια και αποσκοπεί στο να αφυπνίσει την οικολογική συνείδηση των παιδιών και να τους δώσει τον έπαινο του «πράκτορα» που νοιάζεται για την ενέργεια, τη μόλυνση του περιβάλλοντος, την κατασπατάληση του νερού, την ανακύκλωση, την κομποστοποίηση, τη δενδροφύτευση και γενικά την προστασία του περιβάλλοντος.

Το καινοτόμο αυτό πρόγραμμα στηρίζει η Ελένη Ανδρεάδου,  προγραμματίζει η Σοφία Δαναδιάδου, εφαρμόζεται από τις δασκάλες των τάξεων και συντονίζεται από τον διευθυντή του σχολείου Νίκου Αρναούτη.

Το πρόγραμμα βραβεύτηκε σε εκδήλωση που έγινε την Παρασκευή 29 Νοεμβρίου στο Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων, και πήρε την 94η θέση ανάμεσα σε 2000 αιτήσεις σχολείων και 3800 αιτήσεις εκπαιδευτικών. Συνολικά βραβεύτηκαν 300 προγράμματα.

Ο διευθυντής του Anatolia Elementary School Νίκος Αρναούτης με τη Σοφία Δαναδιάδου στην τελετή βράβευσης για τη δράση του Δημοτικού «Οι Πράκτορες του Πλανήτη»

Δημοτικό
Β. Σεβενίδη 31A