Εβδομάδα Υγιεινής Διατροφής: Και φέτος τρώμε υγιεινά

Εβδομάδας Υγιεινής Διατροφής : Kαι φέτος τρώμε υγιεινά

Και φέτος το Anatolia Elementary School οργάνωσε μία πολύ επιτυχημένη Εβδομάδα Υγιεινής Διατροφής ώστε να βοηθήσει τους μαθητές του να υιοθετήσουν σωστούς διατροφικούς κανόνες στην καθημερινότητά τους.

Κατά τη διάρκεια της Εβδομάδας, που πραγματοποιήθηκε τον Νοέμβριο, τα παιδιά  πήραν το πρόγευμά τους στο σχολείο και γεύτηκαν  φρεσκοκομμένα λαχανικά, φρούτα, τυρί και γιαούρτι. Μάζεψαν ελιές από τα δέντρα που βρίσκονται στο ACT, έφτιαξαν άλμη, παρασκεύασαν στο σχολείο ελιόψωμο, σταφιδόψωμο, μακαρονοσαλάτα, μαρμελάδα, smoothies, και μπάρες δημητριακών. Επίσης, πραγματοποίησαν επισκέψεις σε ελαιώνα, καστανεώνα και σε μονάδα επεξεργασίας μελιού.

Η βοήθεια του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του Anatolia Elementary School, όπως και γονέων που προσέφεραν την υποστήριξή τους ήταν καθοριστική και συνέβαλε σημαντικά στην επιτυχία της Εβδομάδας.

Δημοτικό
Β. Σεβενίδη 31A