Εβδομάδα Υγιεινής Διατροφής: τροφή για σκέψη

Το εκπαιδευτικό υλικό και οι δράσεις της WWF με τίτλο «Υγιή παιδιά, υγιής πλανήτης» έδωσαν το στίγμα της φετινής εβδομάδας Υγιεινής Διατροφής στο δημοτικό μας σχολείο. Η μεγάλη κατανάλωση πρόχειρου φαγητού, το υψηλό ποσοστό υπέρβαρων παιδιών στην Ελλάδα, η καταστροφή του περιβάλλοντος και η σπατάλη της παραγόμενης τροφής συνδέθηκαν με την υιοθέτηση υγιεινών διατροφικών κανόνων στην καθημερινότητα των παιδιών. Το πρόγευμα, τα γεύματα με φρέσκα και εποχικά προϊόντα, η παρασκευή χειροποίητων υγιεινών εδεσμάτων «έδεσαν» με άλλες βιωματικές δράσεις όπως επισκέψεις σε ελαιοτριβείο, στο αγρόκτημα του ΑΠΘ όπως και παραστάσεις κουκλοθεάτρου για τα μικρότερα παιδιά. Η Εβδομάδα πραγματοποιήθηκε με την υποστήριξη του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του Anatolia Elementary School, και γονέων.

Δημοτικό
Β. Σεβενίδη 31A