Τα χριστουγεννιάτικα παραμύθια επί σκηνής

Λίγο προτού κλείσουν τα σχολεία οι μαθητές της Α, Β και Γ΄ Δημοτικού παρακολούθησαν στο θεατράκι του Μικρών Τάξεων αφήγηση χριστουγεννιάτικων ιστοριών από την αφηγήτρια Ανθή Θάνου, που συνέδεσε τα Χριστούγεννα με τις παραδόσεις, τα ήθη και έθιμα του λαού μας διανθίζοντάς τα με κάλαντα και ευχές από όλη την Ελλάδα.

Τα παιδιά άκουσαν παραμύθια για το δωδεκαήμερο, τότε που οι καρκάντζαλοι, τα παγανά, παρατούσαν τα πριόνια και τα τσεκούρια τους, ανέβαιναν στη γη και πείραζαν τους ανθρώπους με τα καμώματά τους. Οι μικροί μαθητές  ενθουσιάστηκαν από τις ιστορίες των παραμυθιών και ένιωσαν το κλίμα των Χριστουγέννων με έναν διαφορετικό τρόπο.

Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε με την υποστήριξη του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων.

Δημοτικό
Β. Σεβενίδη 31A