Kindergarten STEM Family Day: Μικροί και μεγάλοι εν δράσει

Παιδιά, γονείς και εκπαιδευτικοί του Νηπιαγωγείου του Anatolia Elementary School συναντήθηκαν στις  28 Μαρτίου 2018 στη Βιβλιοθήκη Ελευθεριάδης στο πλαίσιο της καθιερωμένης, από το 2012, ετήσιας  εκδήλωσης Kindergarten STEM Family Day.

Με την καθοδήγηση των καθηγητών γυμνασίων και λυκείων του Κέντρου Εκπαίδευσης STEM του Κολλεγίου Ανατόλια, οι συμμετέχοντες εκτέλεσαν, σε ομάδες και ανά οικογένεια, πειράματα σε ατμόσφαιρα ενθουσιασμού και με διάθεση ανακάλυψης και κατανόησης των εφαρμογών της Επιστήμης στην καθημερινότητα.

Το Κολλέγιο Ανατόλια ίδρυσε τον Οκτώβριο του 2011 το πρώτο Κέντρο Εκπαίδευσης STEM στην Ελλάδα. Το Κέντρο Εκπαίδευσης STEM του Κολλεγίου Ανατόλια, προσφέρει από το 2012 στο βασικό πρόγραμμα σπουδών του Νηπιαγωγείου ένα πρόγραμμα STEM για την εισαγωγή στις επιστήμες, με επισκέψεις των παιδιών στα εργαστήρια του High School  για τη διεξαγωγή πειραμάτων.

Παράλληλα, για δεύτερη συνεχή χρονιά,  σε συνεργασία με τον οργανισμό ‘STEM Education’, το Κέντρο STEM του Κολλεγίου Ανατόλια προσφέρει μετά τη λήξη του βασικού προγράμματος του Νηπιαγωγείου δύο προγράμματα δραστηριοτήτων -after school activities- που στόχο έχουν τη βιωματική μάθηση, την επίλυση προβλημάτων και την ανακαλυπτική-διερευνητική διδασκαλία. Πρόκειται για τα προγράμματα «Λιλιπούτειοι Μηχανικοί» και «STEMath Οικοδομώ τα μαθηματικά μου θεμέλια».

Δημοτικό
Β. Σεβενίδη 31A