Στον Λαβύρινθο των Ήχων με τους Μικρούς Προγραμματιστές του Anatolia Elementary School

Η ομάδα των «Μικρών Προγραμματιστών» που δημιουργήθηκε από μαθητές της Ε’ και ΣΤ’ Δημοτικού του Anatolia Elementary School, συμμετείχε στο 10ο Mαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής με την εργασία τους “Ο Λαβύρινθος των Ήχων - Ένα παιχνίδι για άτομα με προβλήματα όρασης".

Με οδηγό τη φαντασία και την ευαισθησία τους, τα παιδιά εμπνεύστηκαν ένα παιχνίδι το οποίο χρησιμοποιεί ηχοεντοπισμό για την καθοδήγηση του ήρωα του παιχνιδιού. Ο παίκτης, με οδηγό του την ένταση και το tempo της μουσικής, προσπαθεί να βρει τους στόχους του, προσπερνώντας τυχόν εμπόδια.

Οι μαθητές παρουσίασαν την εργασία τους με μεγάλη χαρά στην κεντρική σκηνή του συνεδρίου, που διοργάνωσε η Περιφερειακή Διεύθυνση Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας και το Ίδρυμα «Κέντρο Διάδοσης Επιστημών και Μουσείο Τεχνολογίας» ΝΟΗΣΙΣ υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας.

Δημοτικό
Β. Σεβενίδη 31A