Ενημερωτική Ημερίδα – Workshop: Πανελλήνιος Διαγωνισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής 2019

Την Πέμπτη 24 Ιανουαρίου 2019 και ώρα 18:00 στη Βιβλιοθήκη Bissell του ACT – American College of Thessaloniki θα πραγματοποιηθεί εκπαιδευτική ημερίδα – workshop με θέμα το Scratch, το LEGO WeDO και το LEGO Mindstorms EV3, στο πλαίσιο του Πανελλήνιου Διαγωνισμού Εκπαιδευτικής Ρομποτικής 2019. Η ημερίδα συνδιοργανώνεται από το μη κερδοσκοπικό Οργανισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής και Επιστήμης WRO Hellas, το ACT και το Κέντρο STEM του Κολλεγίου Ανατόλια.

Η ημερίδα θα έχει ενημερωτικό και εκπαιδευτικό χαρακτήρα. Στο πλαίσιό της, η ομάδα του WRO Hellas θα παρουσιάσει παραδειγματικές εφαρμογές του Scratch και του LEGO WeDO 2 και των Mindstorms EV3, στις θεματικές ενότητες του Δημοτικού, του Γυμνασίου και του Λυκείου του διαγωνισμού.

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ ΡΟΜΠΟΤΙΚΗΣ 2019

Ο Πανελλήνιος Διαγωνισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής 2019, ο οποίος προσελκύει περισσότερους από 3000 μαθητές από όλη την Ελλάδα, υλοποιείται για πέμπτη συνεχή χρονιά από τον WRO Hellas με στρατηγικό συνεργάτη την COSMOTE. Ο διαγωνισμός τελεί υπό την αιγίδα της Α.Ε. του Προέδρου της Δημοκρατίας κυρίου Προκοπίου Παυλόπουλου.

Ο διαγωνισμός αποτελεί για την εκπαιδευτική κοινότητα της χώρας ένα συναρπαστικό ταξίδι διάρκειας 5 μηνών, από την ανακοίνωση των θεμάτων τον Οκτώβριο έως τη διεξαγωγή του Τελικού το Φεβρουάριο. Ο προκριματικός διαγωνισμός Β.Ελλάδος του 2019 θα διεξαχθεί στο Κολλέγιο Ανατόλια την Κυριακή 10 Φεβρουαρίου 2019.

Οι μαθητές, οι δάσκαλοι και οι καθηγητές από τις 13 περιφέρειες της χώρας καλούνται να προετοιμαστούν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, έτσι ώστε οι ρομποτικές κατασκευές τους να ανταποκρίνονται στις απαιτήσεις των παρακάτω θεμάτων:

·         Για μαθητές Δημοτικού (8-12 ετών): «Αρχιπέλαγος Αιγαίο: Η τεχνολογία βοηθά να αναπτυχθούν τα νησιά» ή «Ποδόσφαιρο 2χ2»

·         Για μαθητές Γυμνασίου (13-15 ετών): «Οι δρόμοι του κρασιού στη βόρεια Ελλάδα»

·         Για μαθητές Λυκείου (16-18 ετών): «Smart Cities»

Το πιο σημαντικό στάδιο του διαγωνισμού δεν είναι η ίδια η ημέρα της διαγωνιστικής διαδικασίας, αλλά η πορεία προς το διαγωνισμό. Μέσα από τις προπονήσεις τους για το διαγωνισμό,  τα παιδιά αναπτύσσουν κρίσιμες δεξιότητες όπως είναι η ικανότητα εργασίας σε ομάδα, η επίλυση προβλημάτων, η μηχανική και ο προγραμματισμός. Παράλληλα οι προπονητές των παιδιών αποκτούν γνώσεις στην αιχμή των τεχνολογικών και εκπαιδευτικών εξελίξεων, με σκοπό να τις μεταλαμπαδεύσουν στις τωρινές και μελλοντικές γενεές μαθητών. Αυτοί είναι άλλωστε οι εκπαιδευτικοί στόχοι, καθώς και τα σημαντικότερα οφέλη που προσφέρει μία εμπειρία τόσο συναρπαστική, όσο το 5μηνο ταξίδι του Πανελλήνιου Διαγωνισμού Εκπαιδευτικής Ρομποτικής.

Στο πλαίσιο του Πανελλήνιου Διαγωνισμού Εκπαιδευτικής Ρομποτικής διοργανώνονται ημερίδες σε ολόκληρη τη χώρα, καθώς και εντατικά σεμινάρια και webinars για την κατάρτιση των εκπαιδευτικών – όλα με ελεύθερη είσοδο.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΗΜΕΡΙΔΑΣ:

18:00 – 18:15 παρουσίαση διαγωνισμού

18:15 – 20:15 Scratch και LEGO WeDO 2 με εισηγητή τον κ. Μιχάλη Μπακάλογλου (Πρωτοβάθμια)

18:15 – 20:15 LEGO Mindstorms EV3 με εισηγητή τον κ. Κωνσταντίνο Τσατσαρώνη (Δευτεροβάθμια)

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ & ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΘΕΣΕΩΝ:

·   Ημερομηνία & ώρα: Πέμπτη 24 Ιανουαρίου 2019 στις 18:00

·   Χώρος: Βιβλιοθήκη του ACT (είσοδος από Σεβενίδη 17), Niarchos Technology Center, Bιβλιοθήκη Bissell του American College of Thessaloniki (ACT), αίθουσες: Teleconference Room (Niarchos), Lab 5 (Electronics-Robotics), Classroom L1 (είσοδος από Σεβενίδη 17) https://goo.gl/maps/bwufxv7fkwy.

·   Συνδιοργάνωση: WRO Hellas, ACT και Κέντρο STEM Κολλεγίου Ανατόλια

·    Πληροφορίες & κρατήσεις: Τηλεφωνικά στο 2310-398289 (κα. Βιργινία Αρβανίτη, Κέντρο STEM Κολλεγίου Ανατόλια), στο  2310-398398  (ACT – American College of Thessaloniki) στο 210-6777290 (κα. Δώρα Θανοπούλου, WRO Hellas)

Δημοτικό
Β. Σεβενίδη 31A