Η Εβδομάδα Υγιεινής Διατροφής

Φέτος, η Εβδομάδα Υγιεινής Διατροφής διήρκεσε τρεις ολόκληρες εβδομάδες από τις 5 έως 23 Νοεμβρίου 2018, με δράσεις εντός και εκτός σχολείου, που συνδύασαν τη θεωρία, την πράξη και εκπαιδευτικές προσεγγίσεις με τη συμμετοχή όλων των ειδικοτήτων και πεδίων – STEM, Νέα Ελληνικά, Ξένες Γλώσσες, Εικαστικό Παιχνίδι, Μουσική. Οι μαθητές ανά τάξεις επισκέφθηκαν τον Συνεταιρισμό Γυναικών Νέας Γωνίας Χαλκιδικής, το Κτήμα Γεροβασιλείου, το αγρόκτημα της Γεωπονικής Σχολής του ΑΠΘ, το Ελαιοτριβείο Χίγκα, ενώ τα μικρότερα παιδιά παρακολούθησαν την παράσταση «Δόνα Τερηδόνα» από τη θεατρική ομάδα της ΧΑΝΘ.

Με την υποστήριξη και οικονομική συμβολή του Βάνου Ποδιώτη της Melathron Food Services, εκπρόσωποι της μη κερδοσκοπικής οργάνωσης «Μπορούμε» ήρθαν στο σχολείο και βοήθησαν τα παιδιά να καταλάβουν πώς μπορούν να περιορίσουν τη σπατάλη των τροφίμων και την καταπολέμηση του υποσιτισμού σε όλη την Ελλάδα. Η Εβδομάδα Υγιεινής Διατροφής υλοποιήθηκε, επίσης, χάρη στη συμβολή του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων.

ebdomada ygieinis diatrofis 2018 1

Δημοτικό