Ένα μεγάλο παράδειγμα από τους μικρούς μαθητές μας

Το Anatolia Elementary School συνεπές στις αξίες του ανοιχτού σχολείου, συνεχίζει τις δράσεις ευαισθητοποίησης και εξοικείωσης με άτομα με αναπηρία και κοινωνικής προσφοράς.
Στο τέλος της περσινής χρονιάς, οι μαθητές και μαθήτριες της Α΄ τάξης συγκέντρωσαν έναν μεγάλο αριθμό βιβλίων που διάβασαν και αγάπησαν, και αποφάσισαν να τα χαρίσουν στους επόμενους αναγνώστες, σε σχολεία και συλλόγους με τους οποίους το σχολείο έχει με συνεργασία.
Έτσι, τα παιδιά που πλέον φοιτούν στη Β' Τάξη επισκέφτηκαν το σχολείο Κωφών και Βαρηκόων Θεσσαλονίκης και αφού τους προσέφεραν τα αγαπημένα τους βιβλία, ξεναγήθηκαν στους χώρους του σχολείου και έπαιξαν όλοι μαζί τα αγαπημένα τους παιχνίδια.IMG 0094

IMG 0114 2

Στη συνέχεια, επισκέφθηκαν τον Σύλλογο φίλων καρκινοπαθών παιδιών "Στοργή", συζήτησαν με την κ. Γαβριηλίδου, έμαθαν για τους σκοπούς, την προσφορά και τις δράσεις του Συλλόγου και προσέφεραν τα αγαπημένα τους βιβλία και παιχνίδια για να γίνει η παραμονή των παιδιών που φιλοξενούνται εκεί πιο ευχάριστη. Τέλος, προσέφεραν βιβλία για τη βιβλιοθήκη του 1ου Δημοτικού Σχολείου Ασβεστοχωρίου.

Δημοτικό
Β. Σεβενίδη 31A