Γνωριμία με την «Τέχνη του Ψηφιδωτού» στη Ροτόντα

Στο πλαίσιο των πολιτιστικών δραστηριοτήτων του AES οι μαθητές/-τριες της Δ΄, Ε΄ και ΣΤ’ τάξης ξεναγήθηκαν στην έκθεση με τίτλο «Η τέχνη του ψηφιδωτού. Ραβέννα – Θεσσαλονίκη, παράλληλες αναγνώσεις», η οποία φιλοξενείται στη Ροτόντα και διοργανώνεται από τη Διεύθυνση Αρχαιολογικών Μουσείων, Εκθέσεων και Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων του Υπουργείου Πολιτισμού και Αθλητισμού και την Εφορεία Αρχαιοτήτων Πόλης Θεσσαλονίκης σε συνεργασία με τον Δήμο της Ραβέννας.
Η έκθεση παρουσιάζει αντίγραφα εντοίχιων ψηφιδωτών από μνημεία της Ραβέννας (5ος-6ος αι.) σε «συνομιλία» με φωτογραφίες εντοίχιων ψηφιδωτών από μνημεία της Θεσσαλονίκης της παλαιοχριστιανικής περιόδου, καθώς και με τα πρωτότυπα ψηφιδωτά της Ροτόντας. Τα εξαιρετικής τέχνης και παγκοσμίου φήμης ψηφιδωτά των δύο πόλεων δίνουν τη μοναδική ευκαιρία στο κοινό και τα παιδιά να γνωρίσουν τον πολιτιστικό πλούτο της Ραβέννας και της Θεσσαλονίκης, και να εξοικειωθούν με την τέχνη του ψηφιδωτού.

20191014 120259Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δ᾽ και Ε᾽ Τάξης είχαν τη δυνατότητα να φωτογραφίσουν και κρατήσουν σημειώσεις με τα iPad με σκοπό τη δημιουργία παρουσιάσεων στο μάθημα της Ιστορίας.

Δημοτικό
Β. Σεβενίδη 31A