Τα σχολεία κλειστά, η μάθηση συνεχίζεται

Μετά την απόφαση να ανασταλούν τα μαθήματα σε όλες οι σχολικές μονάδες της χώρας ενεργοποιήθηκε με ελάχιστη καθυστέρηση ένα πρόγραμμα διαδικτυακής επαφής με τους μαθητές του σχολείου.

Ο ρυθμός επικοινωνίας και ο φόρτος εργασίας ποικίλουν ανάλογα με τη σχολική μονάδα. Οι εκπαιδευτικοί χρησιμοποιούν κυρίως τις πλατφόρμες μάθησης με τις οποίες ήταν ήδη εξοικειωμένοι οι μαθητές. Τέτοιες είναι το Moodle στο Δημοτικό και το ManageBac για τις τάξεις του Μ.Υ.Ρ. Ταυτόχρονα πολλοί καθηγητές ενεργοποίησαν και άλλες πλατφόρμες μάθησης όπως το Google Classroom, και κάποιοι ξεκίνησαν μαθήματα σε πραγματικό χρόνο (σύγχρονη επικοινωνία). Τέλος, στο τμήμα ΙΒ Diploma εξελίχθηκαν καλά οι προγραμματισμένες εξετάσεις προσομοίωσης.

Στη συνέχεια η πρόκληση θα είναι να μπορέσουν μαθητές και καθηγητές να καθιερώσουν έναν ενιαίο ρυθμό και μια σταθερή διαδικασία τώρα που ξεπεράστηκαν οι πρώτες αναπόφευκτες δυσκολίες.

Δημοτικό
Β. Σεβενίδη 31A