Διαγωνισμός "STEAM for All": τα παιδιά παρουσιάζουν και βραβεύονται για τα πειράματά τους

Την Παρασκευή 4 Ιουνίου 2021, στις 11 το πρωί, μαθητές και μαθήτριες από έξι δημοτικά σχολεία από όλη την Ελλάδα παρουσιάζουν τις δραστηριότητες και τα πειράματα τους στο πλαίσιο του διαγωνισμού STEAM for all και θα βραβευτούν για την προσπάθειά τους.

Ο μαθητικός διαγωνισμός διοργανώθηκε για πρώτη χρονιά φέτος από το Κέντρο Εκπαίδευσης STEM και το Γραφείο Συμβουλευτικής και Ειδικών Προγραμμάτων του Κολλεγίου Ανατόλια, καθώς και την πρωτοβουλία εκπαιδευτικών STEMigrants.eu, ενώ η δράση τέθηκε υπό την αιγίδα της Ύπατης Αρμοστείας του ΟΗΕ για τους Πρόσφυγες (UNHCR).

Η γνωριμία των παιδιών με τις Επιστήμες δεν είναι πάντα εύκολη ή αυτονόητη υπόθεση, ειδικά για τις ευπαθείς κοινωνικές ομάδες. Η σκέψη, λοιπόν, πίσω από αυτήν την πρωτοβουλία ήταν να ενθαρρυνθούν ή να βοηθηθούν μαθητές που δεν έχουν εξοικείωση με τις Επιστήμες, παιδιά που προέρχονται από άλλες χώρες και δεν έχουν κατακτήσει σε ικανοποιητικό βαθμό τη γνώση της ελληνικής γλώσσας, ή δεν έχουν πρόσβαση στα κατάλληλα μέσα τις ή υποδομές.

Στόχος του διαγωνισμού ήταν η εμπλοκή των μαθητών και των μαθητριών σε δραστηριότητες της εκπαίδευσης STEAM (Science, Technology, Engineering, Art and Mathematics), η ανάπτυξη δεξιοτήτων, και η απόκτηση επιστημονικών γνώσεων με βιωματική προσέγγιση. Ο διαγωνισμός απευθύνθηκε επίσης σε πρόσφυγες και μετανάστες μαθητές σε μία προσπάθεια να υποστηριχθεί η ένταξή τους στη νέα για αυτούς εκπαιδευτική και κοινωνική πραγματικότητα της Ελλάδας.

Στον διαγωνισμό συμμετείχαν δημοτικά σχολεία από όλη την Ελλάδα – τη Χίο, την Πέλλα, τη Βοιωτία. Το σύνολο των δραστηριοτήτων αξιολογήθηκε από τα μέλη της πρωτοβουλίας STEMigrants (μίας πρωτοβουλίας για την παράκαμψη του γλωσσικού εμποδίου που αντιμετωπίζουν σε όλες τις βαθμίδες οι εκπαιδευτικοί που έχουν στην τάξη τους πρόσφυγες/μετανάστες μαθητές) Χριστίνα Λούστα, Συντονίστρια Εκπαίδευσης Προσφύγων Δυτ. Θεσσαλονίκης & Πέλλας και Δασκάλα με ειδίκευση στις Νέες Τεχνολογίες στην Εκπαίδευση, και τον Δρα  Γιάννη Λεύκο, Φυσικό και Εργαστηριακό Διδακτικό Προσωπικό του Τμήματος Εκπαιδευτικής & Κοινωνικής Πολιτικής του Πανεπιστημίου Μακεδονίας.

Όλες οι δραστηριότητες θα αναρτηθούν στο αποθετήριο STEMigrants.eu, έναν ιστότοπο που προωθεί την εκπαίδευση STEAM σε πολυπολιτισμικά εκπαιδευτικά περιβάλλοντα.

Στην εκδήλωση θα παρευρεθεί η Καλλιόπη Διονυσοπούλου, απόφοιτος του Τμήματος Εκπαίδευσης και Αγωγής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, με μεταπτυχιακή ειδίκευση στην εκπαίδευση στα ανθρώπινα δικαιώματα. Η κ. Διονυσοπούλου θα μιλήσει στα παιδιά για την εκπαίδευση των προσφύγων και τη συνεργασία της με την Ύπατη Αρμοστεία του ΟΗΕ για τους Πρόσφυγες, τη Διεθνή Αμνηστία και άλλους φορείς, σε προγράμματα μη τυπικής και βιωματικής εκπαίδευσης στα ανθρώπινα δικαιώματα και στα δικαιώματα των προσφύγων.

Η εκδήλωση είναι ανοιχτή στο κοινό και μπορείτε να την παρακολουθήσετε στο παρακάτω link: https://us02web.zoom.us/webinar/register/WN_GAt_F7l_TGiy5St5ftYrTg

Δημοτικό
Β. Σεβενίδη 31A