Γιορτάζοντας τα 200 χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση μαζί με την ΚΟΘ

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Anatolia Elementary School παρακολούθησαν διαδικτυακά τη συναυλία που έδωσε η Κρατική Ορχήστρα Θεσσαλονίκης (ΚΟΘ) στις 4 και 5 Νοεμβρίου για σχολεία από όλη την Ελλάδα.

KOTH AES 1

KOTH 04

Στο πλαίσιο του εκπαιδευτικού προγράμματος ‘Ταξιδεύοντας στην Ελλάδα με την Κ.Ο.Θ.’ και του εορτασμού για την επέτειο των 200 χρόνων από την Ελληνική Επανάσταση, η ΚΟΘ προσκάλεσε τα σχολεία σε ένα ταξίδι στην έντεχνη ελληνική μουσική δημιουργία με τους ήχους της συμφωνικής ορχήστρας.

KOTH 08

Μέσα από τη συνθετική ιδιοφυία του Γιάννη Κωνσταντινίδη και του Νίκου Σκαλκώτα παραδοσιακές μελωδίες, ρυθμοί και χοροί μετατράπηκαν σε θαυμάσια συμφωνικά έργα και μετέφεραν τους μαθητές και τις μαθήτριες σε διάφορες περιοχές της Ελλάδας, αναδεικνύοντας τη γόνιμη σχέση ανάμεσα στην ανώνυμη και τη λόγια ελληνική μουσική.

Η ανταπόκριση ήταν μεγάλη, αφού περισσότεροι από 5.000 μαθητές Δημοτικών και Νηπιαγωγείων από 360 σχολεία της χώρας, συνδέθηκαν αυτό το διήμερο, μέσω live streaming, με την Αίθουσα ‘Σόλων Μιχαηλίδης’ και απόλαυσαν ζωντανά τις συναυλίες. Την Κ.Ο.Θ. διηύθυνε η Κάτια Μολφέση, ενώ στην έρευνα και την παρουσίαση του προγράμματος ήταν η Μαριάνα Μποζαπαλίδου.

KOTH 02

Photocredit Amanda Protidou/TSSO