Thanksgiving Charity Drive: Συγκέντρωση τροφίμων και ειδών πρώτης ανάγκης από το AES

Το Anatolia Elementary School συνεχίζοντας την προσπάθεια να καλλιεργήσει στους μαθητές και στις μαθήτριές του τη διάθεση της κοινωνικής ευθύνης και προσφοράς διοργάνωσε το Thanksgiving Charity Drive, με σκοπό τη συγκέντρωση τροφίμων μακράς διάρκειας και ειδών υγιεινής για συνανθρώπους μας, ενήλικες και παιδιά, που βρίσκονται σε ανάγκη. H δράση του AES διήρκεσε από την Παρασκευή 12  Νοεμβρίου μέχρι και την Τρίτη 30  Νοεμβρίου και διοργανώθηκε με την ευκαιρία της Ημέρας των Ευχαριστιών (Thanksgiving).

Thanksgiving Charity 1

Η ανταπόκριση γονέων και μαθητών ξεπέρασε τις προσδοκίες καθώς συγκεντρώθηκαν πλουσιοπάροχα πακέτα αγάπης για 32 άπορες οικογένειες. Οι υπεύθυνες εκπαιδευτικοί της δράσης ήταν: Αθανασία Φιλέντα, Αναστασία Μαστρογιάννη, Ελένη Μουμτζή, Ευστρατία Λαμπρίδου και Βέτα Ρεΐση, και την υποστήριξαν οι Νίκος Μπούρας, Παύλος Παντελίδης και Μίλτος Τοπάτζης.

Η διάθεση και διανομή μέρους των αγαθών που συγκεντρώθηκαν έγινε από την Επιτροπή Κοινωνικών Δράσεων του Δημοτικού, η οποία έχει παρουσιάσει αξιόλογο έργο και στηρίζει 30 πολύτεκνες οικογένειες που αντιμετωπίζουν σοβαρά οικονομικά προβλήματα.

Δημοτικό
Β. Σεβενίδη 31A