Ζωγραφική στη Bissell Library με τους «Έλληνες Nαϊφ ζωγράφους»

Οι μαθητές και μαθήτριες της Δ’ Ε’ και Στ’ Δημοτικού του Κολλεγίου Ανατόλια επισκέφθηκαν τον Φεβρουάριο τη Βιβλιοθήκη Bissell που αυτές τις ημέρες φιλοξενεί την έκθεση «Έλληνες Ναΐφ ζωγράφοι» της συλλογής του ιδρύματος Παναγιώτη και Έφης Μιχελή.

Με την ευκαιρία της έκθεσης, τα παιδιά είδαν τα έργα της Συλλογής Μιχελή, συζήτησαν την καλλιτεχνική τάση της Ναΐφ ζωγραφικής, παρακολούθησαν ένα βίντεο με την υπεύθυνη του ιδρύματος Παναγιώτη και Έφης Μιχελή σχετικά με την έκθεση, και στη συνέχεια ζωγράφισαν το δικό τους τοπίο μπροστά στoυς αυθεντικούς πίνακες.

Η επίσκεψη έγινε στο πλαίσιο της Διαθεματικής Ενότητας «Πολιτισμός & Τέχνες» του Anatolia Elementary School και οργανώθηκε από τη Μαρία Χατζηκεφαλά, δασκάλα εικαστικών στο AES, με τη συνεργασία του Τμήματος Βιβλιοθηκών και Αρχείων του Κολλεγίου Ανατόλια και της Διευθύντριάς του Εύης Τραμαντζά.

Bissell Painting

Δημοτικό