Πανελλήνια διάκριση για τα «Ειρήνια Τόξα» του Κωνσταντίνου Γεωργουλίδη
Το έργο του Κωνσταντίνου Γεωργουλίδη

Πανελλήνια διάκριση για τα «Ειρήνια Τόξα» του Κωνσταντίνου Γεωργουλίδη

Ο μαθητής του Anatolia Elementary School Κωνσταντίνος Γεωργουλίδης διακρίθηκε στον Πανελλήνιο Σχολικό Διαγωνισμό Ζωγραφικής «Ειρήνια Τόξα» που διοργάνωσε το Γραφείο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στην Ελλάδα και η Παιδική Πινακοθήκη Ελλάδας, σε συνεργασία με την 2023 ΕΛΕVΣΙΣ Πολιτιστική Πρωτεύουσα της Ευρώπης.

Ο διαγωνισμός απευθυνόταν σε παιδιά και εφήβους, και πραγματοποιήθηκε από τον Μάρτιο έως τον Απρίλιο του 2022 στο πλαίσιο εκδηλώσεων για την Ημέρα της Ευρώπης 2022. Συνολικά συμμετείχαν περισσότεροι από 4.000 μαθητές και μαθήτριες Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης από όλη την Ελλάδα.

Από όλους τους συμμετέχοντες επιλέχθηκαν τα έργα 40 παιδιών μεταξύ των οποίων ήταν του Κωνσταντίνου Γεωργουλίδη, αλλά και των αδερφών του Βασίλειου και Μάξιμου. Τα έργα που διακρίθηκαν έλαβαν ονομαστικό τιμητικό έπαινο διάκρισης, χάρισαν στους δημιουργούς τους μία θέση στην εκδήλωση της βράβευσης και στην εορταστική έκθεση που πραγματοποιήθηκε στην Ελευσίνα στις 7 Μαΐου 2022, και συμπεριλήφθηκαν στο αφιερωματικό λεύκωμα του προγράμματος.

Pinakothiki Georgoulidis

Πολλά συγχαρητήρια στον Κωνσταντίνο και στα αδέλφια του για τα έργα τους που έστειλαν μήνυμα ειρήνης και συμφιλίωσης με όχημα την τέχνη.

Pinakothiki Vasileios

To έργο του Βασίλειου Γεωργουλίδη