Εξοικονόμηση 513.846 πλαστικών μπουκαλιών νερού από τον Οκτώβριο του 2020 στο AES, Anatolia High School και Pinewood Elementary

Η αντικατάσταση των ψυκτών νερού με νέους σύγχρονους και η ενθάρρυνση των μαθητών και μαθητριών του Κολλεγίου Ανατόλια να κάνουν χρήση επαναχρησιμοποιούμενων δοχείων, είχε ως αποτέλεσμα την εξοικονόμηση 513.846 πλαστικών μπουκαλιών νερού (0,5 lt) μόνο στις μονάδες πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης του εκπαιδευτικού οργανισμού (Anatolia Elementary School, Anatolia High School, Pinewood Elementary) από τον Οκτώβριο του 2020.

Στην προσπάθειά μας να ενισχύσουμε την περιβαλλοντική συνείδηση της κοινότητάς μας, τοποθετήσαμε στις παραπάνω σχολικές μονάδες, από το 2020, συνολικά 21 ψύκτες νερού οι οποίοι μετρούν τον αριθμό των πλαστικών μπουκαλιών (0,5lt) που εξοικονομούνται. Οι συγκεκριμένοι ψύκτες έχουν ειδικά φίλτρα, τα οποία εξασφαλίζουν την καλή ποιότητα του νερού.

Επιπλέον, συνειδητοποιώντας τη μεγάλη σημασία της καλύτερης διαχείρισης του νερού, αλλά και της μείωσης της χρήσης πλαστικού, το Κολλέγιο Ανατόλια από τις 17 Ιανουαρίου 2022 έχει διακόψει την πώληση πλαστικών μπουκαλιών νερού στα κυλικεία και τους αυτόματους πωλητές του Anatolia Elementary School (Δημοτικό), του Anatolia High School (Γυμνάσιο, Λύκειο και IB Diploma Program), του Pinewood και του ACT – The American College of Thessaloniki.

Οι ενέργειες αυτές πραγματοποιούνται στο πλαίσιο της καμπάνιας του Κολλεγίου Ανατόλια “We say no to plastic bottles” για ένα σχολικό περιβάλλον με λιγότερο πλαστικό μίας χρήσης, και αποτελούν μέρος του προγράμματος κοινωνικής και περιβαλλοντικής ευθύνης του εκπαιδευτικού οργανισμού.

Στόχος μας παραμένει να ενθαρρύνουμε όλη την κοινότητα του Σχολείου μας να κάνει χρήση επαναχρησιμοποιούμενων δοχείων, συνεισφέροντας έτσι σε ένα σχολικό περιβάλλον με λιγότερο πλαστικό μίας χρήσης.

Η κίνησή μας αυτή θα αποτελέσει ένα ακόμα μικρό βήμα όλης της κοινότητάς μας προς ένα πιο πράσινο αποτύπωμα του Κολλεγίου Ανατόλια, καθώς και την έμπρακτη συνεισφορά όλων μας για μία κοινωνία πιο ευαίσθητη και σε θέματα προστασίας του περιβάλλοντος.

Δημοτικό
Β. Σεβενίδη 31A