Συμμετοχή του Δημοτικού σε Ημερίδα

By invitation, Anatolia Elementary School participated at an event sponsored by the Northern Greece State Schools English Teachers’ Association (EKADEVE) on October 9, 2010, at the Thessaloniki Music School, Pylea.  To support the state’s initiative to offer English in K-1, AES faculty and administration presented a session on principles and practices of teaching English to young learners.

Those participating from AES were Manos Agrodimos, Director of AES Administration, who backgrounded the session; Linda Blanton, Director of Anatolia English Programs, who spoke on principles underlying young learners’ English-language development; Maria Proestopoulos, Lenia Tsigeridou, and Ioanna Chletsi, all AES teachers, who presented via video segments of actual K-1 lessons.  Maria and Ioanna were also present to field audience comments and questions.  Although not present at the session, Camilla Ralls, English Coordinator at AES, contributed to its planning.

Click here  to download the presentation.

Click here to download the handouts.

Στις 9 Οκτωβρίου 2010, το Δημοτικό Σχολείο συμμετείχε, κατόπιν πρόσκλησης, σε μια ημερίδα με θέμα τη διδασκαλία αγγλικών σε παιδιά του νηπιαγωγείου που διοργανώθηκε από την Ένωση Καθηγητών Αγγλικών Δημόσιας Εκπαίδευσης Βορείου Ελλάδος (ΕΚΑΔΕΒΕ) στο Μουσικό Σχολείο Πυλαίας. Η ομάδα αγγλικών του δημοτικού ετοίμασε και παρουσίασε μία σειρά από αρχές και μεθόδους για τη διδασκαλία των αγγλικών στο νηπιαγωγείο.

Στην ομάδα συμμετείχαν οι: Μάνος Αγρόδημος, Διοικητικός Διευθυντής του Δημοτικού που προλόγισε την ημερίδα, Linda Blanton, Διευθύντρια του Αγγλικού Προγράμματος του Ανατόλια, η οποία μίλησε για τις αρχές που πρέπει να διέπουν την εκμάθηση των αγγλικών από μικρά παιδιά και οι δασκάλες αγγλικών Μαρία Προεστοπούλου, Λένια Τσιγερίδου και Ιωάννα Χλέτση, που παρουσίασαν μέσω βίντεο αποσπάσματα ενός μαθήματος αγγλικών σε νήπια. Η Μαρία και η Ιωάννα ήταν επίσης παρούσες για να απαντήσουν στις ερωτήσεις και τα σχόλια του κοινού. H Camilla Ralls, Συντονίστρια του Αγγλικού προγράμματος του Δημοτικού, συνέβαλε στο σχεδιασμό της παρουσίασης, παρόλο που δεν παρίστατο στην ημερίδα.

Κάντε κλικ εδώ για να κατεβάσετε την παρουσίαση.

Κάντε κλικ εδώ για να κατεβάσετε το ενημερωτικό υλικό.

Δημοτικό
Β. Σεβενίδη 31A