Συμπόσιο Εκπαιδευτικής Τεχνολογίας teAch

Tο Συμπόσιο Εκπαιδευτικής Τεχνολογίας teAch θα πραγματοποιηθεί στο Κολλέγιο "Ανατόλια" στις 19 και 20 Ιουνίου 2012, 5:30 - 8:30 μ.μ. Απευθύνεται στους εκπαιδευτικούς της πρωτοβάθμιας, δευτεροβάθμιας και τριτοβάθμιας εκπαίδευσης του "Ανατόλια" και της ευρύτερης περιοχής της Θεσσαλονίκης.  Ο στόχος του Συμποσίου είναι να προβάλει ευκαιρίες στους εκπαιδευτικούς  ώστε να δικτυωθούν, να μάθουν και να προβληματιστούν σχετικά με τις νέες τεχνολογίες και τις νέες τάσεις στις διδακτικές πρακτικές και μεθόδους. Σαν αποτέλεσμα, οι εκπαιδευτικοί θα είναι ικανότεροι να ενεργοποιήσουν και να εμπλέξουν ενεργά τους μαθητές τους στη μαθησιακή διαδικασία, καθώς και να ενισχύσουν τα μαθησιακά αποτελέσματα.

Η νέα γενιά μαθητών (Gen Nexters), μεγάλωσε με τον προσωπικό υπολογιστή, το κινητό και το Διαδίκτυο. Περιμένει συνεπώς από  τους εκπαιδευτικούς της να είναι ικανοί να λειτουργήσουν σε έναν ψηφιακό κόσμο. Ταυτόχρονα οι γονείς των μαθητών προσδοκούν από το σχολείο να προετοιμάσει συστηματικά τα παιδιά τους για έναν κόσμο στον οποίο μόνη σταθερά παραμένει η ραγδαία αλλαγή. Η ενσωμάτωση της τεχνολογίας στη μαθησιακή διδασκαλία θα μπορούσε να δώσει απάντηση σε αυτές τις προκλήσεις.

Η είσοδος είναι ελεύθερη.

Για να δηλώσετε τη συμμετοχή σας ή να πάρετε περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να στέλνετε e-mail στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. ή να τηλεφωνείτε στο 2310-398251 (καθημερινά 9-2 μ.μ.)

Για να κατεβάσετε το πρόγραμμα κάντε κλικ εδώ

Δημοτικό
Β. Σεβενίδη 31A