Let's Talk Tournament

22 - 23 Φεβρουαρίου 2019

Το Κολλέγιο Ανατόλια φιλοξενεί για άλλη μία χρονιά το τουρνουά Forensics για τους μαθητές της 6ης Δημοτικού. Το “Let’s Talk” Tournament, που διεξάγεται στην αγγλική γλώσσα, συγκεντρώνει παιδιά από δημόσια και ιδιωτικά σχολεία τα οποία δίνουν τον καλύτερό τους εαυτό στο Oral Interpretation (Προφορική Ερμηνεία Αποσπάσματος Λογοτεχνικού Κειμένου), Group Discussion (Ομαδική συζήτηση) και Debate (Συζήτηση/Επιχειρηματολογία σε ορισμένο θέμα) αποκτώντας μία πολύ όμορφη εμπειρία.

Η συμμετοχή των μαθητών στον συγκεκριμένο διαγωνισμό έχει ως στόχο να καλλιεργήσει το ενδιαφέρον τους για την αγγλική γλώσσα, την ικανότητα ομιλίας μπροστά σε κοινό και της επικοινωνίας, και ταυτόχρονα να ενισχύσει την αυτοπεποίθησή τους. Επιπλέον οι μαθητές έχουν την ευκαιρία να αναπτύξουν τη δημιουργική και κριτική τους σκέψη στο πλαίσιο μίας εκπαιδευτικής και πολύ ευχάριστης δραστηριότητας.