Το Κολλέγιο Ανατόλια συμμετέχει στην Εβδομάδα κατά του Καπνίσματος

Στο πλαίσιο της «Εβδομάδα κατά του καπνίσματος» το Κολλέγιο Ανατόλια οργάνωσε με τη συμμετοχή των μαθητών του σειρά δράσεων ευαισθητοποίησης για την πρόληψη του καπνίσματος. Οι εκδηλώσεις της «Εβδομάδας» στο Κολλέγιο Ανατόλια κορυφώθηκαν την Πέμπτη 12 Δεκεμβρίου με την επίσκεψη στο σχολείο του Παναγιώτη Μπεχράκη, πνευμονολόγου, αναπληρωτή Καθηγητή στη Σχολή Δημόσιας Υγείας του Χάρβαρντ και υπεύθυνου του προγράμματος "Heart II" του Ιδρύματος Ιατροβιολογικών Ερευνών της Ακαδημίας Αθηνών.

Οι μαθητές παρουσίασαν ζωγραφιές, πειραματικές κατασκευές, video, animation, τραγούδια και σύντομα θεατρικά που οι ίδιοι έγραψαν με κεντρικό θεματικό άξονα τις βλαβερές συνέπειες του καπνίσματος. «Είναι εντυπωσιακή η δουλειά που παρουσίασαν σήμερα οι μαθητές του Σχολείου, με τον συντονισμό των δασκάλων τους. Δείχνει τον ενθουσιασμό και την έμπνευση με την οποία τα παιδιά αντιμετωπίζουν ένα πρόβλημα και την αποφασιστικότητά τους να το λύσουν» δήλωσε ο κ. Μπεχράκης για τις δράσεις που παρακολούθησε. «Τα μηνύματα των παιδιών, ακόμη και των νηπίων, θα μας αγγίξουν όλους. Το πρόβλημα του καπνίσματος θα μπορέσει να λυθεί μόνο αν τα ίδια τα παιδιά το διαχειριστούν, από τη στιγμή που οι ενήλικες το διαχειριστήκαμε και το διαχειριζόμαστε με λανθασμένο τρόπο».

Οι μαθητές του Νηπιαγωγείου και του Δημοτικού ζωγράφισαν μηνύματα κατά του καπνίσματος σε μπαλόνια

Ζωγραφιά των μαθητών του Κολλεγίου Ανατόλια

Ο καθηγητής Παναγιώτης Μπεχράκης και ο Πρόεδρος του Κολλεγίου Ανατόλια Δρ Πάνος Βλάχος με έργα των μαθητών του σχολείου